hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Malatya'da 'Çalışan Gazeteciler Günü' etkinliği

  Malatyada Çalışan Gazeteciler Günü etkinliği
  expand

  Malatya'da 'Çalışan Gazeteciler Günü' etkinliği

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Taha AYHAN/MALATYA, (DHA)- MALATYA Gazeteciler ve Televizyoncular Cemiyeti tarafından '10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü' öncesinde etkinlik düzenlendi.
  Malatya Gazeteciler ve Televizyoncular Cemiyeti tarafından kentteki bir otelde düzenlenen programa; Vali Hulusi Şahin, milletvekilleri Bülent Tüfenkci, Öznur Çalık, Ahmet Çakır, Hakan Kahtalı, Mehmet Celal Fendoğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Malatya Turgut Özal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Recep Bentli, Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Yılmaz Karaca ve basın mensupları katıldı.
  Gazetecilik mesleği ile ilgili sinevizyon gösterimi ile başlayan gecede açılış konuşmasını gerçekleştiren Malatya Gazeteciler ve Televizyoncular Cemiyeti Başkanı Mehmet Aydın, gazeteciliğin onurlu ve çok anlamlı sorumluluklar taşıyan bir meslek olduğunu söyledi. Basın sektörünün yazılı ve görsel boyutunun yanı sıra sanal ortamda da etkinliğini her geçen gün artırarak demokrasinin güçlenmesine katkı sağladığını belirten Aydın, "Bu gelişmede şüphesiz en büyük pay görevini fedakarca yapan basın çalışanlarına ait. Basının daha ileriye gitmesi için maddi beklentiler doğrultusunda haber yapılmamalı, her zaman adil ve adaletten yana olmalıyız. Gazetecilik mesleğine emek ve gönül veren tüm basın mensuplarımıza sağlık, mutluluk ve başarılarla dolu bir meslek yaşamı diliyorum. Ebediyete intikal eden değerli basın mensuplarını rahmetle anıyorum" dedi.
  Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Yılmaz Karaca ise Anadolu basınının birçok sorunu olduğunu belirterek, "Basın yasası çıktı ancak bazı sancılar var. Bugün televizyonların, radyoların yasası var. Gazetelerin basın yasası var. Ama internet gazeteciliği de nedense basın yasasının içerisine konularak gazetelerle müşterek olması öngörüldü. Üç dört gün önce yönetmelik hazırlandı. Fakat hazırlanan bu yönetmelikte çok büyük eksiklikler var. Görüşlerimizi Basın İlan Kurumu Müdürlüğüne ilettik. Türkiye'de hiçbir kurum ve kuruluşun almadığı bir zam oranı olan yüzde yüz oranı aldık. Temenni ediyoruz ki ek gelirlerle diğer kurum ve kuruluşların zam oranı çözülür" diye konuştu.

  Konuşmaların ardından gazetecilik mesleğinde 35 yılını geride bırakan Türkiye Gazeteciler Federasyonu Başkanı Yılmaz Karaca, gazeteciler Nihat Abacı, Bülent Yalvaç, Mikail Pelit, Ali Aladağ ve Selahattin Gökatalay'a protokol tarafından plaket verildi. 
  Gece toplu fotoğraf çekimi ve müzik dinletisi ile son buldu. (DHA) 
  FOTOĞRAFLI

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow