hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Kelebek Barajı Sulaması'na ilk kazma vuruldu

  Kelebek Barajı Sulamasına ilk kazma vuruldu
  expand

  Kelebek Barajı Sulaması'na ilk kazma vuruldu

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  MANİSA'nın Ahmetli ilçesindeki Kelebek Barajı'nda su tutmak için son testler yapılırken, 24 bin 40 dekar araziye can suyu verecek sulama inşaatı da başladı. Çalışmaları inceleyen DSİ 2. Bölge Müdürü Birol Çınar, proje kapsamında yaklaşık 74 bin 247 metre boru döşeneceğini açıkladı.
  Manisa'nın Ahmetli ilçesindeki toplam 24 bin 040 dekar araziyi modern sulama ile tanıştıracak Kelebek Barajı'nın inşası tamamlandı. Barajda su tutabilmek için testler yapılırken, sulama projesine de başlandı. Geçen yıl ihalesi yapılan proje için mart ayında yer teslimi yapıldı ve inşaata ilk kazma vuruldu.
  Çalışmaların son durumunu yerinde inceleyen DSİ 2'inci Bölge Müdürü Birol Çınar "Kelebek Barajı Barajı Sulaması diğer projelerden biraz farklı. Bu projede Koca Dere'yi iletim hattı gibi kullanacağız. Kelebek Barajı'nda biriken suyu önce dere yatağına salacağız, 10 kilometre sonra inşa edeceğimiz bir regülatörde suyu yeniden tutup, şebekeye dağıtacağız" diye konuştu.
  74 BİN METRE BORU DÖŞENECEK
  Kelebek Barajı Sulaması için 74 bin 247 metre boru döşeneceğini açıklayan Çınar, suyun 4.13 kilometrelik bir iletim hattı ile regülatörden şebekeye verileceğini söyledi. Çınar, "Ana boru hattımızın 1100'lük olacak ve 16.47 kilometre boyunca uzanacak. Yedek hat dediğimiz hatlar ise yaklaşık 57 bin 798 metre uzunluğunda olacak. Projde'de Çelik, CTP ve HDPE borular kullanacağız" dedi.
  Projeden Ahmetli ilçe merkezi ile Gökkaya, Alahıdır, Akçapınar ve Yeniköy mahallelerinin faydalanacağını ifade eden Çınar, Kelebek Barajı ve Sulaması'nın bölge üreticisine 2021 yılı rakamlarıyla yılda 23 milyon 840 bin lira ek gelir sağlarken, 1200 kişiye ek istihdam yaratacağını vurguladı.
  Temelden yüksekliği 62 metre olan ve gövdesi silindirle sıkıştırılmış beton olarak inşa edilen Kelebek Barajı'nda barajda 22 milyon 920 bin metreküp su tutulabileceği bildirildi.
  MANİSA, (DHA)

  FOTOĞRAFLI

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow