Çamönü Barajı su tutmaya başladı

Çamönü Barajı su tutmaya başladı

Çamönü Barajı su tutmaya başladı

Çamönü Barajı su tutmaya başladı

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İZMİR, (DHA)-TARIM ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, Manisa Akhisar ilçesinde inşası tamamlanan Çamönü Barajı'nın su tuttuğunu açıkladı. Balta, hedeflerinin bir an önce barajdan tarlalara su vermek olduğunu söyledi.

Manisa Akhisar'daki Çamönü Barajı'nın inşası tamamlandı. Gövde dolgusu bitirilen barajda, su tutulduğunu açıklayan DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, sulama şebekesi ile ilgili çalışmaların da devam ettiğini belirtti. Balta, hedeflerinin bir an önce barajdan tarlalara su vermek olduğunu söyledi. Çamönü Barajı'nın gövde yüksekliğinin temelden 41 metre olduğunu ifade eden Balta, "Akhisar Ovası'nda 2270 dekar araziye can suyu verecek Çamönü Barajı'nın gövde dolgusunu tamamladık. Dolusavak, su alma yapısı ve vana odası imalatlarını da bitirdik. Yüzde 90 fiziki gerçekleşme oranına ulaşarak, barajda su tuttuk. Çamönü Barajı'ndaki su seviyesi kış aylarındaki yağışlarla birlikte yükselecek. Üretici için suyun önemini çok iyi biliyoruz. Hedefimiz barajdaki suyu bir an önce tarlalarla buluşturarak, Manisalı çiftçilerin yüzünü güldürebilmek" dedi.

'SULAMA ŞEBEKESİ DEVAM EDİYOR'
Akhisar Çamönü Barajı Sulama Projesi'ndeki çalışmaların da baraj inşaatı ile birlikte eş zamanlı olarak yürütüldüğünü ifade eden Balta, "Sulama şebekesi için gerekli olan yaklaşık 12 bin 500 metre uzunluğundaki boruyu şantiyemize getirdik. Sahadaki çalışmalara başladık. Hedefimiz 2024 yılı içerisinde sulama şebekesini de bitirip, barajdan tarlalara su verebilmek" ifadelerini kullandı.

'ÇİFTÇİ 7,2 MİLYON LİRA DAHA FAZLA KAZANACAK'
2270 dekar verimli tarım arazisini borulu-basınçlı sistem ile sulayacak 'Çamönü Barajı ve Sulaması' tamamlandığında bölgede ürün çeşitliliği ve verim artışı sağlanacak. Proje sayesinde üreticinin cebine 2023 yılı rakamlarıyla her yıl ortalama 7 milyon 264 bin lira daha fazla para girecek.

'490 BİN METREKÜP DOLGU YAPILDI'
Akhisar kent merkezine 7,5 kilometre mesafedeki Çamönü Köyü'nün 1,5 kilometre güneyinde yer alan Delice Deresi üzerine inşa edilen barajın gövdesi için yaklaşık 490 bin metreküp dolgu yapıldı. Kil çekirdekli kaya dolgu tipinde projelendirilen Çamönü Barajı'nda 1,9 milyon metreküp su depolanacak.(DHA)


FOTOĞRAFLI

 

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber