hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Yunusemre'de Akgedik 3. Etap'ta konut belirleme kurası yapıldı

  Yunusemrede Akgedik 3. Etapta konut belirleme kurası yapıldı
  expand

  Yunusemre'de Akgedik 3. Etap'ta konut belirleme kurası yapıldı

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  MANİSA, (DHA)-MANİSA'nın Yunusemre ilçesi belediyesinin,  Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) ortaklığıyla yürüttüğü dev konut hamlesi 5 bin 500 Konutluk Akgedik Yunuskent Toplu Konut Projesi'nin 3. etabında konut belirleme kurası TOKİ Başkanlığı'nın resmi sosyal medya hesapları üzerinden yayımlandı. Kura ile konutları belirlenen hak sahipleri 22 Mayıs - 07 Temmuz 2023 tarihleri arasında satış sözleşmesi imzalayacak.

  Yunusemre Belediyesi'nin Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) ortaklığıyla 50 bin Sosyal Konut Kampanyası kapsamında Akgedik Mahallesi'nde hayata geçirdiği 980 konutluk 3. etap projesinin konut belirleme kurası, TOKİ'nin sosyal medya hesapları Facebook, Twitter, YouTube ve Instagram üzerinden canlı olarak yapıldı. Kura ile konutları belirlenen hak sahipleri 22 Mayıs - 07 Temmuz 2023 tarihleri arasında, Türkiye Halk Bankası A.Ş. Manisa Mesir Şubesi'nde satış sözleşmesi imzalayacak. Hak sahipleri bu aşamada; Manisa İli sınırları içinde son 1 yıldır oturuyor olduklarına dair adrese dayalı nüfus kayıt sisteminden alacakları belge veya il nüfusuna kayıtlı olduğunu gösterir belgeyi, (3+1 konut tipi hariç) başvuru dönemi (Mart/Nisan 2019) itibariyle, hane halkı gelirinin en fazla net 4 bin 500 TL olduğunu kanıtlayan gelir belgelerini, (3+1 Konut tipi hariç) (Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Bunların Dul ve Yetimleri Hariç) ibraz edecekler. Konut alıcısı, konut satış sözleşmesinin imzalandığı tarihten itibaren 14 gün içerinde, herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin satış sözleşmesinden cayma hakkı bulunacak. Yine, peşinat yatırarak satış sözleşmesi imzalayan hak sahipleri konutun fiili teslimden önce herhangi bir gerekçe göstermeden sözleşmeden dönme hakkına sahip olacak.

  22 MAYIS - 07 TEMMUZ TARİHLERİ ARASINDA SÖZLEŞMELERİNİ İMZALAYACAKLAR
  Sözleşme şartları ise 2+1 nitelikli konutlar için; yüzde 12 peşinat bedeli için 180 ay vade, yüzde 20 peşinat bedeli için 240 ay vade, 3+1 nitelikli konutlar için yüzde 10 peşinat bedeli için 120 ay vade, yüzde 20 peşinat bedeli için 180 ay vade ile taksitlendirilerek satışı yapılırken peşinat sözleşme imzalama aşamasında tahsil edilecektir. 2+1 konutlar için; hak sahiplerinin konutlarına ait kalan borç bakiyesi ve aylık taksitler her yılın ocak ve temmuz aylarında olmak üzere yılda iki kez, bir önceki 6 aylık dönemdeki memur maaş artış oranı, Yİ-ÜFE ve TÜFE oranlarından en düşük olana göre artırılacak. Taksit ödemeleri, konut teslim tarihini takip eden ay itibariyle başlatılacak. İlk dönemsel artış teslim tarihine göre TOKİ tarafından belirlenecek. 3+1 konutlar için ise hak sahiplerinin konutlarına ait kalan borç bakiyesi ve aylık taksitler her yılın ocak ve temmuz aylarında olmak üzere yılda iki kez, bir önceki 6 aylık dönemdeki memur maaş artış oranına göre artırılacak. Taksit ödemeleri, sözleşme tarihini takip eden ay itibariyle başlatılacak. İlk dönemsel artış Ocak 2024 döneminden itibaren başlayacak. Şehit aileleri, harp ve vazife malulleriyle bunların dul ve yetimlerinde; konutlar yüzde 10 peşin 240 ay vadeli sabit taksit ödemeli ve taksit başlangıçları teslim tarihini takip eden ay itibariyle başlayacak şekilde satılacak. Projenin bulunduğu il sınırları içerisinde son 3 yıldır oturuyor olduklarına dair adrese dayalı nüfus kayıt sisteminden alacakları belge veya il nüfusuna kayıtlı olduklarına ait belgeler istenecek.

  3. etap projesinde; 486 adet 2+1, 494 adet 3+1 olmak üzere toplam 980 konut, 16 işyerinin yer aldığı 1 ticaret merkezi, 1 cami, 8 derslikli 1 anaokulu, 23 derslikli 1 ilkokul, 24 derslikli 1 ortaokul bulunuyor.(DHA)

  FOTOĞRAFLI

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow