hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Akdeniz'in Üzüm Şenliği'ne büyük ilgi

  Akdenizin Üzüm Şenliğine büyük ilgi
  expand

  Akdeniz'in Üzüm Şenliği'ne büyük ilgi

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Mustafa ERCAN/MERSİN, (DHA)-MERSİN'de, Akdeniz Belediyesi’nin, bölge üreticileri ile birlikte ilk kez düzenlediği 'Esenli Üzüm Şenliği', sıcak havaya rağmen büyük bir ilgi ve katılımla gerçekleşti. 
  Akdeniz Belediyesi’nce bölge sakinlerine kazandırılan Esenli Mahalle Meydanı’nda ilki organize edilen Üzüm Şenliği’ne; Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak, AK Parti Milletvekilleri Zeynep Gül Yılmaz ve Hacı Özkan, Akdeniz Kaymakamı Muhittin Pamuk, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Başkanı Ayhan Kızıltan, Akdeniz Ziraat Odası Başkanı Musa Yılmaz, muhtarlar, başkan yardımcıları ve meclis üyeleri ile farklı kurumlardan bürokratlar katıldı.
  Ödüllü en iyi üzüm yarışması, çocuk aktivite ve oyun alanları, illüzyon gösterileri, Kafkas halk oyunları grubunun gösterisi ile renklenen şenlikte Esenlili üzüm üreticileri ve şenliğe katılan vatandaşlar, ilk kez böylesi bir şenliğin mahallelerinde düzenleniyor olmasından duydukları sevinç ve mutluluğu dile getirdiler. Esenlili ve civar mahallelerden gelen üreticiler de açtıkları stantlarda üzüm çeşitleri ile birlikte, üzüm veya çekirdeğinden yapılan ürünlerini sergileyip konukların beğenisine sundu.
  'GÜL FESTİVALİ GERÇEKLEŞTİRİLECEK'
  Esenli Üzüm Şenliği açılışında konuşan Akdeniz Belediye Başkanı Gültak, şenliğe büyük ilgi gösteren konuklara teşekkür ederek, "Seçildiğimiz zaman Esenli’de üzüm, Karaduvar’da balık, Dikilitaş Bekirde bölgesinde de kesme gül festivali yapacağımızın sözünü vermiştik. Karaduvar’da balık festivalinin ilkini gerçekleştirdik, ardından pandemi geldi. Tabi birçok şey aksadı. Sonrasında geçen sene Karaduvar balık festivalinin ikincisini düzenledik. Bugün de Esenli’de üzüm şenliğini yapıyoruz. Allah’ın izniyle 2023 Nisan ayında da Dikilitaş ve Bekirde’de gül festivalini gerçekleştireceğiz" dedi.
  'FUARLAR VE FESTİVALLER ŞEHRİ'
  Başkan Gültak, Mersin’in, geçmişten bugüne bir fuarlar ve festivaller şehri olduğunun altını çizerek, "Bizim çocukluğumuzda İzmir Fuarı’ndan sonra Türkiye’nin en çok ziyaret edilen, talep gören fuarı Mersin’deydi. Türkiye’nin ikinci fuarıydı. Dolayısıyla Mersin, festivali ve fuarı seven, geleneklerinde de bu zenginliği olan bir kenttir. Nitekim ilk balık festivalinden sonra yer yerinden oynadı. İkinci balık festivali çok daha kalabalık oldu. Bugün internetten, ‘balık festivali’ yazın. Karşınıza direkt Karaduvar çıkar. Bu kolay bir iş değil. Akdeniz’i, Mersin’i ve mahallelerimizi markalaştırıyoruz. Nasip olursa Karaduvar Balık Festivali’nin üçüncüsünü de 24 Eylül’de yapıyoruz" diye konuştu.
  'ÜRÜNLER TANINIR HALE GELECEK'
  Festival ve şenlikler sayesinde yerli ürünlerin tanıtımının sağlandığını, iç ve dış piyasada daha tanınır hale geldiğini kaydeden Başkan Gültak, "Belki şimdiye kadar ürünlerinizi almaya 3-5 ihracatçı geliyordu. Fakat birkaç festivalden sonra Esenli’nin ve üzümünün adı duyulacak, daha çok ihracatçı buraya gelecek ve ürününüz daha çok cazip olacak. Büyük rekabet oluşacak ve bu rekabetten de güzelim üzümleri yetiştiren köylülerimiz faydalanacak. Ürünü yetiştirmek çok önemli ama ürünü pazarlamak, ürüne yeni pazarlar bulmak da en az o kadar önemli. İşte bu tür şenlik ve festivallerimizin en önemli etkilerinden biri de bu olacaktır" ifadelerini kullandı.
  'AYRIMCILIKLARI ORTADAN KALDIRDIK'
  Akdeniz’de gül üretiminin Dikilitaş ve Bekirde bölgelerinde yoğunlaştığına, ancak bugün yaylalarda da üretimin başladığına dikkat çeken Başkan Gültak, sözlerini şöyle sürdürdü: 
  "Kesme gülde, İzmir’den sonra Türkiye ikincisiyiz. Ama bunu ne biz, ne de Türkiye biliyor. İnşallah, önümüzdeki festivalden itibaren kesme gül deyince tüm Türkiye’nin aklına Akdeniz ve Mersin gelecek. Akdeniz artık, festival ve şenlikleri ile kentsel dönüşüm projeleri, spor tesisleri ve yatırımları, kültürel ve sosyal etkinlikleri ile anılıyor. Yakın geçmişte sokak olaylarıyla gündeme gelen Akdeniz ilçemiz, bugün artık böylesi güzelliklerle anılıyor. Kavga, gürültü yok, barış, huzur ve kardeşlik var. Tüm ayrımcılıkları ortadan kaldırdık, herkes eşit. Buradan; tahıl koridorunun açılmasını sağlayan dünya lideri Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a da selam olsun. Cumhurbaşkanımızın, bakanlarımızın ve vekillerimizin vermiş olduğu destekler sayesinde bütün bunları yapabiliyoruz."
  'BUNLAR TESADÜFİ DEĞİL'
  Mersin’in ekonomisi, ticareti ve sanayisinin Akdeniz’de döndüğünü vurgulayan Başkan Gültak, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nca yapılan araştırmada, Akdeniz ilçesinin sosyal, ekonomik ve kültürel gelişmişlik sıralamasında 4 yıl içinde 20 basamak yükselip 103’üncü sıraya çıktığını belirterek, "Bu sıralamada Akdeniz ilçemiz, Mersin’de 13 ilçe arasında, Yenişehir’den sonra ikinci sırada yer alıyor. Bunlar tesadüfi değil. Vekillerimizin, Bakanlarımızın, adını anmamız gerekiyor; Lütfi Elvan bakanımızın da çok emeği var kentimize. Bizlerin de çalışmaları sayesinde bu mümkün olabiliyor. Şimdiki hedefimiz, bu sıralamada Akdeniz’i ilk 50 ilçe arasında yükseltmek" dedi.
  ÖDÜLLERİNİ ALDILAR
  İlki düzenlenen üzüm şenliğinin, Esenlili üreticiler için büyük önem taşıdığının altını çizen Esenli Mahalle Muhtarı Feyyaz Görgülü de şenliğin organize edilmesinden duydukları memnuniyeti dile getirdi, Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak, meclis üyeleri ve emeği geçen herkese teşekkür etti. Şenlikte ayrıca en iyi üzüm yarışması düzenlendi, dereceye giren üreticilere ödülleri takdim edildi. Kafkas halk dansları topluluğu gösterisi, çocuk etkinlikleri, illüzyon gösterilerinin düzenlendiği üzüm şenliği, sevilen sanatçı Eser Eyüboğlu’nun sevilen türkülerini seslendirdiği konseri ile devam etti. (DHA)

  FOTOĞRAFLI

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow