hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Akdenizli Romanlara kültür ve sanat evi

  Akdenizli Romanlara kültür ve sanat evi
  expand

  Akdenizli Romanlara kültür ve sanat evi

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Mustafa ERCAN/MERSİN, (DHA)- MERSİN'in merkez Akdeniz ilçesinde Roman vatandaşlara yönelik Kültür ve Sanat Evi törenle hizmete açıldı. Merkezin açılışı ile Akdeniz’de kadınlar ve gençlere hizmet veren mahalle evlerinin sayısı 11’e çıktı.
  Turgut Reis Mahallesi’nde yaşayan kadınların çok büyük bir ilgi gösterdiği açılış törenine; Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak, başkan yardımcıları, meclis üyeleri, Roman dernekleri temsilcileri, muhtarlar ve ağırlığını kadınların oluşturduğu mahalle sakinleri katıldı. Merkezin açılışında konuşan Başkan Gültak, kadınların rahatlıkla gelip dilediği kurs veya eğitimi alabileceği, spor yapabileceği, kursiyer annelerin çocuklarına kreş hizmeti de verecek merkezin açılışından duyduğu mutluluğu dile getirdi.
  Sözlerini, "Turgut Reis mahallemizde ilk kez böylesi bir kültür ve sanat evi hizmete açılıyor. Bugüne kadar hiç kimse bu bölgede bir mahalle evi açmayı düşünmemiş" şeklinde sürdüren Başkan Gültak, "Halkınıza, milletinize değer verirseniz büyük bir ülke olursunuz. Biz ilkleri yapıyoruz, yapmaya da devam edeceğiz. Kentsel dönüşüm projesinin hızla sürdüğü Barış Mahallemizde de çok daha büyük kültür ve sanat evi yapılacak. Binalarımız da hızla yükseliyor. Seneye de inşallah teslim alacağız. İçinde 800 metrekare büyüklüğe sahip bir kültür evimiz olacak, burada ayrıca kreş ve cami de yer alacak. Barış Mahallemizi çok modern bir yapıya kavuşturuyoruz. Şehrimizi yapılandırıyor, yeniden yaşanabilecek hale getiriyoruz" dedi.
  Kentsel dönüşümün önemine de vurgu yapan Başkan Mustafa Gültak, 2024 yılı yerel seçimlerinde yeniden seçilip göreve gelmesi halinde, Mersin kent merkezinde yer alan Bahçe ve Turgut Reis mahallelerinde de yerinde kentsel dönüşüm projesini hayata geçirmek istediklerinin altını çizdi.
  Eğitime büyük önem verdiklerinin de altını çizen Başkan Gültak, geçen yıl girdiği YKS sınavında iyi bir sıralama ve başarı elde ederek Amasya Üniversitesi Tıp Fakültesi'ni kazanan İclal Kurt ve bu yılki YKS’de sayısalda çektiği 543 puanla Türkiye 496’ncısı ve Akdeniz birincisi olan Deniz Barçatay’ın örneğini verdi. Başkan Gültak, "Bu sene 10’un üzerinde öğrencimiz de girdikleri YKS sınavında Türkiye’de ilk 10 binin içine girme başarısı elde etti. Gökdelen’in 29’uncu katında, etüt merkezimize 400 öğrencimiz katıldı. Bu sene Eylül ayından sonra en az bin öğrenciye ulaşmayı hedefliyoruz" diye konuştu.
  Başkan Mustafa Gültak’ın konuşmasının ardından merkezin açılış kurdelesi kesildi. Merkezde çeşitli kurs alan ve duygularını paylaşan Turgut Reis Mahallesi sakini kadınlar, kendilerine ilk kez bu imkânı sağlayan Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak ve Kültür Sosyal İşler Müdürlüğü’ne teşekkür etti.
  Turgut Reis Mahallesi’nde açılan kültür ve sanat evi ile birlikte Akdeniz ilçe genelinde hizmet veren merkezlerin sayısı 11’e yükseldi. Bu merkezlere devam eden kadınlar; takı tasarım, el sanatları, hazır giyim, kuaförlük, müzik ve spor gibi alanlarda kurslar görerek kendilerini geliştirme fırsatı buluyor, istihdam şansları artıyor. Kursiyer annelerin küçük çocukları da kreş sınıflarında hem eğleniyor, hem öğreniyor. Kursiyer kadın ve gençler kültür, tarih ve doğa gezilerine katılma ve sosyalleşme imkânı da elde ediyor. (DHA)

  FOTOĞRAFLI

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow