hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Başkan Gültak: Akdeniz'de 5 mahallemizde daha kentsel dönüşüm projesini planladık

  Başkan Gültak: Akdenizde 5 mahallemizde daha kentsel dönüşüm projesini planladık
  expand

  Başkan Gültak: Akdeniz'de 5 mahallemizde daha kentsel dönüşüm projesini planladık

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Mustafa ERCAN/MERSİN, (DHA)-TÜRKİYE deprem gerçeğiyle yüzleşirken, kentsel dönüşüm projelerinin önemi ve aciliyetine bir kez daha dikkat çeken Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak, Akdeniz’in 2 mahallesinde yaklaşık bin civarında yeni ve güvenli konutun inşa edildiğini belirtti. Kentsel dönüşümün tüm Mersin’e yayılması gerektiğini dikkat Gültak, 5 mahallede daha dönüşümü hayata geçirmek için planlamalarının hazır olduğunu kaydetti.
  Ulusal bir televizyon kanalında canlı yayınlanan haber programına konuk olan Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak, Türkiye’nin, 6 Şubat’ta dünyanın en büyük afetlerinden birini yaşadığını belirterek "Tüm ülkemiz gibi bizler de belediye olarak fen işleri personelimizle, ekskavatörler, kepçeler, diğer ağır iş makineleri ve cihazlarımızla hemen deprem bölgesine vardık. AFAD koordinesinde Hatay ve Kırıkhan’da çalışmalarımıza başladık ve ekiplerimiz halen bölgede çalışmaya, deprem mağduru vatandaşlarımıza hizmet vermeye devam ediyor" dedi.
  Başkan Gültak, birkaç günün ardından ilk şok atlatıldıktan sonra depremzedelerin, en yakın il olan Mersin’i tercih ettiklerini kaydederek; "Akdeniz ilçesi genelinde bugün itibariyle 20 binin üzerinde misafirimiz var. Biz de belediye olarak bu insanlarımızın 2 binini kültür sanat evlerimizde misafir ediyoruz. Kültür ve sanat evlerimizi, Yılmaz Güney Gençlik Merkezi, hizmet binaları ve sosyal tesislerimizi depremzede insanlarımızın barınması için düzenledik. Misafirlerimizin günlük 3 öğün yemek ihtiyaçlarını da karşılıyoruz" diye konuştu.
  Uzman psikologlar gözetiminde çeşitli aktiviteler düzenleyip çocuklara bir nebze moral vermeye, depremin ruhlarında yarattığı travmaların izini silmeye çalıştıklarını da anlatan Başkan Gültak; “Çocuklarımız için oyun çadırları kuruyoruz, çeşitli oyunlar oynuyoruz. Bu çocuklarımızı belediyemize ait tesislerde sportif faaliyetlere de katıyoruz. Ayrıca onları at binme etkinliğine götürüyoruz. Depremzede ailelerimizi ziyaret ediyoruz, çocuklarının eğitiminin devamın için destek veriyoruz. Deprem mağduru insanlarımızın, yaşadıkları bu travmadan uzaklaşmaları için çalışıyoruz. Mersin’e göç eden kardeşlerimiz için elimizden gelen tüm imkânları seferber etmeye devam edeceğiz" ifadesini kullandı.
  Başkan Gültak, yerel seçimlerden sonra Akdeniz ilçesinde seçilip göreve geldiği ilk günden beri kentsel dönüşüm projelerinin önemi ve aciliyetine hep dikkat çektiğini vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:
  Mersin, deprem kuşağı üzerine olmayabilir ama yoğun şekilde riskli, kaçak ve ruhsatsız binalarımız var. Seçildiğim günden beri hep şunu söyledim; gerek kendi gerekse Büyükşehir Meclis toplantılarında, ‘kentsel dönüşümü gerçekleştirmek zorundayız’ dedim. Buradan Sayın Cumhurbaşkanımıza, Çevre ve Şehircilik Bakanımıza ve TOKİ Başkanımıza teşekkür ediyorum. Mersin’de, şu an bininci konutu bitirmenin gururunu yaşıyoruz. Çay ve Barış mahallelerimizi kapsayan bin konutluk kentsel dönüşüm projesinde, Çay Mahallesi’nde 500 konut bitti. Yakında da hak sahiplerine anahtar teslimi yapacağız. Barış Mahallesi’ndeki evlerin de 6 ay içinde bitirilmesi planlanıyor."
  Türkiyenin deprem gerçeği olduğunur, bunun da tek çözümünün de kentsel dönüşüm geçtiğine işaret eden Gültak, şunları söyledi:
  "Eğer yine ağlamak istemiyorsak, başta belediye başkanları olarak kentsel dönüşüme önem ve öncelik vermek zorundayızö ifadesini kullanan Başkan Gültak, “Bu projeleri bir an önce hayata geçirmemiz, bunun için de vatandaşlarımızı ikna etmemiz gerekiyor. Artık bu tür afetlerde tek bir can bile kaybetmeyelim, yeni acılar yaşamayalım. Maalesef ülkemizin bir deprem gerçeği var. Bunun da tek çözümü kentsel dönüşümdür. Sadece Mersin’in değil, tüm Türkiye’deki belediye başkanlarının ele alması gereken konuların başında kentsel dönüşüm gelmelidir. İnsanlarla görüşüp ikna ederek süreci hızlandırmalıyız. Bugün itibariyle en az 5 mahallemizde daha kentsel dönüşümü planlamış durumdayız. Deprem değil, imarsız, kaçak ve yanlış inşaat öldürüyor. Akdeniz’de kaçak yapı stoku yüzde 70’lerin üzerinde ve birçoğu eski binalar. Evet, Mersin bir deprem bölgesi olmayabilir ama Kahramanmaraş ve Hatay’daki depremleri çok ciddi hissettik. Akdeniz’de yıkılan bina yok ancak hasar aldığı için dün boşaltılan bir bina var. Fakat çok daha yeni olan Mezitli ve Yenişehir ilçelerimizde hasarlı ve boşaltılan binalar var. Demek ki Mersin’de deprem olmasına gerek yok; yakın bölgedeki bir deprem dahi bu binaları yıkabilir. O yüzden tek çözüm kentsel dönüşüm. Bu durumla mücadele etmeye de devam edeceğim. Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Murat Kurum da yanımızda ve bizleri destekliyor. Tabi zorlu bir süreç ama bu sürecin sonunda ortaya güzel işler çıkıyor. Umarım başta Mersin Büyükşehir Belediyesi olmak üzere kentimizdeki diğer tüm ilçe belediyeleri de bu konuda üzerlerine düşeni yaparlar." (DHA)

  FOTOĞRAFLI

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow