hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Başkan  Gültak: Kentsel dönüşüme karşı önyargılar kırıldı talepler arttı

  Başkan  Gültak: Kentsel dönüşüme karşı önyargılar kırıldı talepler arttı
  expand

  Başkan  Gültak: Kentsel dönüşüme karşı önyargılar kırıldı talepler arttı

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Mustafa ERCAN/MERSİN, (DHA)- MERSİN'de kentsel dönüşümün önemi ve aciliyetine bir kez daha dikkat çeken Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak, Kahramanmaraş merkezli depremlerle birlikte kentte kentsel dönüşüme karşı olan direnç ve önyargıların kırıldığını, artık toplumun birçok farklı kesiminden kentsel dönüşüme yönelik yoğun talep oluştuğunu ifade etti.
  Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak, TOKİ tarafından Barış Mahallesi’nde devam eden, yeni, modern ve güvenli konutların yükselmeye başladığı yerinde kentsel dönüşüm projesi çalışmalarını yerinde inceledi. İmarsız, plansız, ömrünü tamamlamış eski yapı stokunun yoğun olduğu Mersin’de, Çay Mahallesi’nde ilk kentsel dönüşüm projesini bitirdiklerini, hak sahiplerinin yeni evlerine yakında taşınacağını belirten Başkan Gültak, Barış Mahallesi’nde de yolu yarıladıklarını belirtti, vatandaşların kentsel dönüşüme talebinin de hızla arttığının altını çizdi.
  BARIŞ MAHALLESİ’NDE HEDEF YILSONUNDA PROJEYİ TAMAMLAMAK
  Kahramanmaraş ve Hatay merkezli depremler nedeniyle büyük korku ve endişe yaşayan Mersinliler günlerce evlerine giremezken, aralıksız devam eden sarsıntılar nedeniyle de kentsel dönüşüme yönelik toplumsal talep arttı. Mersin’de ilk kentsel dönüşümü Çay Mahallesi'nde gerçekleştiren ve hak sahibi bazı vatandaşlara anahtarlarını teslim eden Akdeniz Belediyesi, TOKİ tarafından Barış Mahallesi'nde devam eden 415 konutluk ikinci projeyi de yılsonuna kadar hak sahiplerine teslim etmeyi planlıyor. Blokların yükselmeye başladığı; 70-80, hatta bazıları 100 yıllık evlerin bulunduğu mahallede; güvenli, modern ve doğalgazlı konutlar, işyerleri, kültür merkezi, kreş, otopark ve yeşil alanları ile yepyeni bir yaşam alanı yükseliyor.
  'BARIŞ MAHALLESİ’NDE 2024 YILI ÖNCESİNDE ANAHTARLAR TESLİM EDİLECEK'
  Barış Mahallesi'ndeki kentsel dönüşüm proje alanında incelemeler yaparak yüklenici firma yetkililerinden bilgi alan Başkan Gültak, kentsel dönüşümün önemi ve yaşanan talep patlaması hakkında da açıklamalar yaptı. Barış Mahallesi’nde blokların hızla yükseldiğini belirten Başkan Gültak; “2023’ün 9’uncu veya 10’uncu ayı gibi projedeki yüklenici firmamızın sözleşmesi sona eriyor. Dolayısıyla bu yılın sonuna doğru inşaatları teslim alacağımızı hesaplıyoruz. Dolayısıyla 2024 yılına girmeden önce, vatandaşlarımıza Barış Mahallesinde anahtarlarını teslim etmiş olacağız” dedi.
  HAK SAHİPLERİ İLE YÜZDE 94 ORANINDA ANLAŞMA SAĞLANDI
  Başkan Gültak, projede toplam 415 konut, 40’ın üzerinde iş yeri, bir cami, bir kültür merkezi, bir de kreş olduğunu ifade ederek; “Bunun dışında yeni otoparklar, yeni caddeler, yeni sokaklar ve yeni yeşil alanları da kentimize kazandırmış oluyoruz. Burası ada bazlı bir kentsel dönüşüm projesi. Yaklaşık 40 dönümlük bir ada idi. Eski binaların hepsi yıkıldı ve yeniden bir şehir yükseliyor burada. Ve şu an itibariyle Barış Mahallesinde hak sahipleriyle yüzde 94 oranında anlaşma sağladık” şeklinde konuştu.
  'FARKLI MAHALLELERİMİZ İÇİN YENİ PROJELERİMİZ HAZIR'
  Başkan Gültak, 2024 yılı yerel seçimlerinde yeniden aday olacağını da ifade ederek; “Önümüzdeki seçimlerde, milletimizin tercihini bizden yana kullanacağını düşünüyoruz. Ondan sonra da bu mahallede, Bahçe Mahallesi'nde, Çay Mahallesi'nde ve Turgut Reis Mahallesi'nde de şu an için projelerimiz hazır. Seçimden sonra da bu projelerimizin startını vereceğiz” ifadelerini kullandı.
  'DEVLET, BELEDİYELER VE VATANDAŞ EL ELE VERMELİ'
  Açıklamasında, kentsel dönüşümün Mersin için önemi ve aciliyetine de dikkat çeken Gültak, eczacı olduğunu hatırlatarak, Mersin ve benzer illerin durumunun pansuman tedavilerle değil, radikal tedavilerle çözülebileceğinin altını çizdi.
  Kentsel dönüşüme gösterilen direncin de kırıldığını ve halkta bir güven oluştuğunu kaydeden Başkan Gültak; “Seçildiğim gün kentsel dönüşümden bahsetmek Akdeniz Belediyesi sınırları içinde adeta intihara eşdeğerdir. Çünkü büyük siyasi riskleri vardır. Ama ben makam için seçilmedim, belediye başkanı olarak hizmet etmek için ve halkın kaderini değiştirmek üzere seçildiğim için her türlü riski göze aldım. Çünkü pansuman tedavi, makyaj yapmak istemedim, insanlara gerçekleri anlatmak istedim. Bu zor, çünkü sabahtan akşama dolaşsanız bile zaman yetmiyor. İnsanlara güven vermeniz, insanların da size inanması gerekiyor. Uzun bir çalışma temposuyla bunu sağladık. Bu sayede de bugün inşaatlar bitiyor. Depremden çok önce bizim işlerimiz bitti” dedi. (DHA)
  FOTOĞRAFLI

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow