hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Caretta carettaların yuvalandığı Kazanlı Sahili temizlendi

  Caretta carettaların yuvalandığı Kazanlı Sahili temizlendi
  expand

  Caretta carettaların yuvalandığı Kazanlı Sahili temizlendi

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Mustafa ERCAN/MERSİN, (DHA)- AKDENİZ Belediyesi; uluslararası yasalarla bütün dünyada nesli koruma altına alınan caretta caretta deniz kaplumbağalarının dünyada ve Türkiye’deki en önemli yuvalama ve yumurtlama alanlarından biri olan ilçeye bağlı Kazanlı Mahallesi’nin sahil şeridinde kapsamlı temizlik çalışması gerçekleştirdi.

  Akdeniz Üçüncü Göz Eğitim ve Gençlik Derneği, Orman Bölge Müdürlüğü yetkilileri, Kazanlı Kültür ve Sanat Evi eğitmenleri ile kursiyerlerinin de katıldığı etkinlikte, Çevre Koruma Kontrol ile Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri ile birlikte birkaç saat içerisinde, sahilde biriken yüzlerce kilo çöp ile denizden gelen kilolarca atık toplandı. Caretta carettaların yuvalama alanlarına zarar gelmemesi için temizlik çalışması esnasında sahilin üst bölümüne şerit çekildi. Etkinliğe anneleri ile birlikte katılan minikler de sahilde gerçekleşen temizlik çalışmasına katılmanın heyecan ve mutluluğunu yaşadı.

  Bölge sakinlerinin de piknik yapmak veya denize girmek için uğradığı Kazanlı sahil boyunda gerçekleşen temizlik çalışmasına Akdeniz Belediyesi Başkanı Hoşyar Sarıyıldız katıldı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Doğanın korunması ve çevrenin temiz ve sağlıklı tutulması noktasında daha duyarlı ve dikkatli olunması çağrısı yapan Başkan Sarıyıldız; "Belediyemizin emektarları, halkımız, bu alanda çalışma yürüten STK’lar ve çocuklarımızla sahil şeridimizi temizledik. Durum maalesef vahim bir halde. Sahilimiz, plastik atıklardan geçilemeyecek hale gelmiş. Burası aynı zamanda Caretta Caretta deniz kaplumbağalarının yuvalanıp yumurta bıraktığı bir bölge. Böylesi bir yerde bu tür kirlilik olması bizleri derinden üzdü. Halkımıza çağrımız; doğamızı, çevremizi lütfen temiz tutalım. Kirlenen yerleri elbirliği ile temizleyelim. Çünkü buraları bizim doğamız, evimiz, yaşam alanlarımız… Buraları temiz tutmak bizlerin, hepimizin ayrıca görevidir" diye konuştu.

  Çok sayıda personelin de yer aldığı buluşmada, gerek denizden gelen çeşitli atıklar ve çöpler ile naylon, plastik ve cam kırıkları gibi insan ürünü çöp ve atıklar poşetlenerek çöp taksiler yardımıyla sahilden çıkarıldı. Ekipler, başta Kazanlı olmak üzere diğer sahil bölgelerinde de düzenli bir şekilde temizlik çalışmalarını aralıksız bir şekilde sürdürecek. (DHA)

  FOTOĞRAFLI

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow