Başkan Seçer: Su faturalarında rahatlama olacak

Başkan Seçer: Su faturalarında rahatlama olacak
Başkan Seçer: Su faturalarında rahatlama olacak

MERSİN, (DHA)-MERSİN Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, vatandaşların rahatsız olduğu su faturalarından önümüzdeki dönemde rahatlamanın olacağını söyledi.
Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, bu hafta sonu Erdemli’nin Elvanlı, Tömük, Arslanlı, Hüsametli ve Aydınlar Mahalleleri'nde incelemelerde bulundu. Programı kapsamında MESKİ tarafından yapımı devam eden Elvanlı Mahallesi içme suyu hattı inşaatı çalışmalarını inceleyen Başkan Seçer, yaklaşık 16 kilometrelik içme suyu hattı için 2 milyon lira harcama yapılacağını, çalışmanın Aralık ayında bitmesini hedeflediklerini söyledi.
Projelerden bahseden Seçer, şunları söyledi:
"Erdemli bölgesinde hem temiz içme suyu şebekeleri, hem kanalizasyon hattı, hem atıksu arıtma tesisleri, çok sayıda projemiz var. Şu anda devam eden Kumkuyu kanalizasyon çalışmamız var. Onu, Limonlu Atıksu Arıtma Tesisi’ne bağlayacağız. Yine muhtelif yerlerde kanalizasyon, temiz içme suyu şebeke hatları, rehabilitasyon çalışmaları var. Tömük önemli bizim için. Orada yaklaşık 130 milyon TL civarında atıksu arıtma tesisi, kanalizasyon yapım işimiz var. Yine yaklaşık 16- 17 milyon TL civarında bir temiz içme suyu şebeke hattı çalışmamız olacak. Temiz içme suyu şebekesi çalışmalarımız kısa süre sonra başlayacak. Onu kendi imkanlarımızla, MESKİ’nin imkanlarıyla gerçekleştiriyoruz. Diğer projeye de Avrupa Kalkınma Ajansı’ndan bir hibe çalışması içerisindeyiz. Bayağı da bir mesafe aldık. 2024 yılına kadar toplamda 360 milyon lira civarında bir yatırım. Şu ana kadar biten, devam eden, yeni başlayacak olan yatırımları da göz önüne alırsanız Erdemli bu konuda epey bir yatırım alacak."
MESKİ’nin önümüzdeki 3 yıl içince 2.5 milyar liralık yatırım yapmasını öngördüklerini ifade eden Başkan Seçer, şöyle devam etti:
"Anamur için de İller Bankası’na bu konuyla ilgili ilçe belediye başkanları ile beraber ziyaretimde de görüştüğümüz önemli bir proje var. O da çok değerli bir proje, yaklaşık 80-100 milyon lira civarında sadece içme suyu projesi. Yine Tarsus'ta, merkezde devam eden yağmur suyu çalışmaları var. MESKİ’nin yaptığı altyapı, kanalizasyon, atıksu arıtma tesisi yatırımları hem insan ve çevre sağlığı açısından, hem turizm açısından önemlidir. Bu yatırımlardan bazılarını kendi kaynaklarımızla, bazılarını da dış hibelerle yaptık. Tömük’te atıksu arıtma ve kanalizasyon tesisini, Mezitli’de içme suyu hattını dış hibelerle yapacağız. Bu şekilde 2024’e kadar Mersin'de çok mesafe alacağımızı göreceksiniz."
Başkan Seçer, ziyareti kapsamında, Mergin Çayı üzerinde yapılan köprünün şantiye alanını da gezerek, çalışmalar hakkında bilgi aldı. Bölgeye 50 yıl önce köprü yapıldığını, o günün şartlarında yapılan köprünün bugün yetersiz olduğunu ve yıllardır yeni bir köprü beklediklerini belirten mahalle sakinleri ve muhtarlar, köprü inşaatını başlatan Başkan Seçer’i alkışlarla karşıladı.
Yöredeki köprü ihtiyacını henüz göreve gelmeden önce öğrendiğini ifade eden Başkan Seçer, "Burada seçim çalışmaları sırasında muhtar adaylarımızla bir toplantı yaptık, bu sözü ben orada verdim. Özellikle tarım üreticilerinin yoğun olduğu bölge. 'Buradan tarım ürünleri hale, pazara ulaşıyor ve sıkıntı yaşanıyor' dedikleri için de önemsedim. Allah nasip etti, göreve gelir gelmez de projesi gerçekleşti, ihalesi yapıldı. Şu anda da imalatı devam ediyor. Pandemi dolayısıyla bir kesinti oldu, o da şimdi normale dönüyor. Aralık ayına kadar da bu iş bitecek. İnsanlar bölgelerinde hizmet istiyor, hizmet bekliyor, hayatlarının kolaylaşmasını istiyor. Muhtarlarımız vatandaşların talebi doğrultusunda çalışıyor, emek ediyor. Onlara teşekkür ediyorum" dedi.
Başkan Vahap Seçer, daha sonra ise Arslanlı Mahallesi’nde de vatandaşlarla bir araya geldi. Başkan Seçer, burada yaptığı konuşmada şunları söyledi:
"Çalışıyoruz. Bir şeyler yapıyoruz. İmkanlarımızı en iyi şekilde kullanarak, her yere ulaşmaya çalışıyoruz. Ben de her yere gitmeye çalışıyorum. Yerine gitmek, yerinde görmek önemli. Biz çalışmak için geldik, hizmet yapmak için geldik. Türkiye için farklı bir dönem. Öyle imkanlar iyi değil. Belki de en sıkıntılı dönemde görev aldık ama Allah’ın izniyle üstesinden geliriz. Bakın kriz dönemi, pandemi, gelirler düştü, ‘Allah yardımcınız olsun’ dediler. ‘Aşarız’ dedik.  Önemli olan başkanın krizi yönetmesi. Bunu da alnımızın akıyla başardık, çıktık. Gecemizi gündüzümüze kattık. Tüm çalışanlarımızla birlikte gıda yardımından temizlik malzemesine kadar, bebeklerin mamasını bile düşündük. Fakirin fukaranın, hasta, yaşlı hepsinin evine yemek gönderdik 3 ay boyunca. 500 bin kişilik yemek ürettirdik. Bunu Mersin Büyükşehir Belediyesi yaptı. Daha büyük işler de yaparız, vatandaşımıza kol kanat da gereriz, yolunu da yaparız. Biz en iyi hizmeti veririz, hiç merak etmeyin. İyi bir kadromuz var. Eksiğimiz var, eksikler tamamlanacak, her geçen gün bakacaksınız ki sizlere sahip çıkan bir belediyeniz var. Bundan yana en küçük bir endişeniz olmasın. Kafanızı yastığa koyun, rahat uyuyun. Belediye emin ellerde. Güzel de işler oluyor."
Başkan Seçer, Hüsametli Mahallesi’ndeki buluşmada da vatandaşlara hem yatırımlar hakkında bilgi verdi, hem de Belediye Meclisi’ndeki gelişmeleri değerlendirdi. Yerine getiremeyeceği hiçbir söz ve vaatte bulunmadığını ifade eden Başkan Seçer, yatırım programına aldıkları işleri ise o yıl içinde bitireceklerini söyledi.
Başkan Seçer, Aydınlar Mahallesi’ndeki konuşmasında da vatandaşlara su faturalarıyla ilgili müjde verdi. Başkan Seçer, şunları söyledi:
"MESKİ’de sürekli yatırımlar yapmamız gerekiyor. Su geliri var, su temin ediyoruz, sudan bir gelir elde ediyoruz. Bazı vergiler var, faturada görüyorsunuz. Atıksu vergisi, çevre temizlik vergisi, o, faturalarda tahsil ediliyor. İlçe belediyelerine gidiyor, Maliye’ye gidiyor. O vergilerle bu yatırımları yapmaya çalışıyoruz.  Yoksa suyun bir metreküpünün maliyeti size verilen para değil. Biz hibe bulamazsak, ilave kaynak bulamazsak bu yatırımları da yapma şansına sahip değiliz. Su temel ihtiyaç maddesi. Faturalar biraz kabardı mı şikayetler başlıyor. Pandemi sürecinde su tüketimi arttı. Mart, Nisan, Mayıs’ta herkes evde kaldı. Çoluk çocuk okula gidemedi. Baba, ana işe gidemedi, öğretmen gidemedi, devlet memuru gidemedi, su tüketimi arttı. Bu da faturalara yansıdı,  bu kabak da benim başıma patladı. Vatandaş haklı olarak şikayet ediyor ‘Aman başkan bu işe bir çözüm bul’ diye. Pazartesi günü MESKİ Genel Kurulu yapıyoruz. Suda bir düzenleme yapacağım. Faturalarda şöyle bir rahatlama olacak. Vergilerde düşüş olacak.  Ortada bir rahatsızlık var. Vatandaşın rahatsız olduğu konu beni de rahatsız etti. İyi bir düzenlemeyle inşallah Pazartesi günü Cumhur İttifakıyla da anlaşarak bu işi çözeceğiz"

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS