Büyükşehir, ‘Mersin Hamile Bakım Sütü Projesi' başlattı

Büyükşehir, ‘Mersin Hamile Bakım Sütü Projesi' başlattı
Büyükşehir, ‘Mersin Hamile Bakım Sütü Projesi' başlattı

MERSİN, (DHA)- MERSİN’de Büyükşehir Belediyesi, hayata geçirdiği ‘Mersin Hamile Bakım Sütü Projesi' ile anne adaylarına hamilelik dönemi boyunca taze süt desteği sağlıyor.
‘Süt Senin Gurur Mersin’in Projesi' ile Mersin’deki miniklerin beslenmesine destek sağlayan Büyükşehir Belediyesi, bu kez hamilelere süt desteği sunan yeni bir projeye imza attı. Tarsus Süt Üreticileri Birliği’nden temin edilen sütlerin kent genelinde dağıtılacağı proje ile yeni doğacak çocukların hayata daha sağlıklı bir şekilde “merhaba” demesi amaçlanıyor. İlk etapta 80 bin adet sütün dağıtılacağı projede talep doğrultusunda yeni dağıtımlar yapılacak.
Projeden faydalanmak isteyenlerin Teksin üzerinden gebeliklerini gösteren bir belge ile başvuru oluşturması gerekiyor. Değerlendirmeler sonucunda başvuruları uygun görünenlere gebelik boyunca çocuk ve annenin kalsiyum ihtiyacı için 45 günlük periyotlar halinde 1’er litrelik paketlerden oluşan 12 litre süt paketi teslim ediliyor.
BU PROJE SÜT ÜRETİCİSİNE DE KAZANDIRIYOR
Sosyal Hizmetler ile Tarımsal ve Veteriner Hizmetleri Dairesi işbirliği ile yürütülen kapsamlı çalışmada süt üreticilerinin de yüzü gülüyor. Her fırsatta üreticiye kazanç sağlayacak projeler geliştiren Büyükşehir Belediyesi, proje ile bir kez daha üreticilere ekonomik kazanç kapısı araladı. Hamilelerin kalsiyum ihtiyacını karşılayacak sütler Tarımsal ve Veteriner Hizmetleri Dairesi tarafından üreticiden temin edilirken, sütlerin dağıtımını ise Sosyal Hizmetler Dairesi ekipleri gerçekleştiriyor.
‘SAĞLIKLI ÇOCUKLAR DEMEK SAĞLIKLI BİR GELECEK DEMEK’
Engelliler ve Sağlık Hizmetleri Dairesi Halk Sağlığı ve Denetim Şube Müdürü Uzman Doktor Bahar Gülcay Çat Bakır, projeyle ilgili olarak değerlendirmelerde bulundu. Hamilelik döneminde bebeklerin bütün besin kaynaklarını anneden sağladığını ifade eden Bakır, şunları söyledi:
“Özellikle kemik gelişimi döneminde kalsiyuma çok ciddi anlamda ihtiyaç duyulmaktadır. Bebek ihtiyaç duyduğu kalsiyumu anneden karşılamaktadır. Annede hem kendi vücudunun ihtiyacı olan kalsiyum hem çocuğun ihtiyacı olan kalsiyum ihtiyacı arttığından dolayı bunu tükettiği gıdalardan almak durumundadır. Eğer anne kalsiyumu yeterince alamazsa kendisinde kemik erimesi, diş çürükleri gibi hastalıklar oluşur. İleriki dönemlerde de bunlarla ilgili sorunlar yaşar. Çünkü sağlıklı çocuklar demek sağlıklı bir gelecek demek.”
‘DAHA DOĞMADAN BU PROJE İLE ÇOCUKLARIMIZA BİR ‘MERHABA’ DEMEK İSTİYORUZ’
Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi’nde görevli gıda mühendisi Bilge Küçükkubaş, hayata geçirilen projenin detaylarını paylaştı. Projenin başvuru ve dağıtımı konusunda bilgiler veren Küçükkubaş,“Vatandaşlarımız hamile olduklarını belgeleyen bir raporla beraber başvurularını Teksin’e yapıyorlar. Yapılan inceleme üzerine biz de doğum gerçekleşene kadar her 45 günlük dönem için 1 koli sütü evlerine kadar ulaştırıyoruz. Sütlerimiz UHT şartlarında paketlenip uygun saklama koşullarında hijyenik olarak vatandaşlarımıza ulaştırılıyor. Çocuklarımıza değer veriyoruz. Onları geleceğimiz olarak düşünüyoruz ve daha doğmadan bu proje ile çocuklarımıza bir ‘merhaba’ demek istiyoruz” dedi.

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS