Engellilere akülü araç ve özel park

Engellilere akülü araç ve özel park
Engellilere akülü araç ve özel park

MERSİN, (DHA)-MERSİN Büyükşehir Belediyesi ve bir şirket işbirliğiyle düzenlenen törende 67 akülü araç, ihtiyaç sahibi özel gereksinimli vatandaşlara dağıtıldı. Etkinlikte, engelliler için tasarlanan bir parkın da açılışı yapıldı.
Akülü araçların özel gereksinimli 67 vatandaşa teslimi için tören düzenlendi. Törende, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ve şirket temsilcileri araçlarını vatandaşlara teslim etti. Başkan Seçer törende yaptığı konuşmada, pandemi sürecinin aşılıp normalleşmeye dönülmesinde aşının önemli bir rolü bulunduğunu belirterek, akülü araç dağıtımlarına değindi. 
Seçer, yönetime geldiğinden bu yana üçüncü kez dağıtım gerçekleştirdiklerini ifade ederek, "Buradan hayır sever vatandaşlarımıza bir mesajımız olsun. Bu özel insanlarımızın akülü araç ihtiyacına sizler de katkı sunabilirsiniz. Onların da katkısı bizler için önemli. Umut ediyorum gelecek günlerde bu rakamı çok daha fazla sayıya eriştirebiliriz. Baktığınız zaman rakamlara özel insanımızın sayısı Türkiye’de yaklaşık yüzde 13’lük nüfusa tekabül ediyor. Mersin’de de bu oran buna yakın. 100 binin üzerinde vatandaşımız bizim özel insanımız. Onların dertlerine de çare olmuş oluruz. Biz bu konuda da zaten veri tabanı oluşturmaya çalışıyoruz. Kayıt altına alıyoruz. Şu anda 43 binin üzerinde kayıt gerçekleştirildi" dedi.
Akülü araç şarj istasyonu sayısının artırıldığını dile getiren Başkan Seçer, "Bugün de 67 akülü araç dağıtacağımızı düşünürseniz her geçen gün bu şarj istasyonlarına ihtiyaç artacak. Bizim de görevimiz bu ihtiyaçlara cevap vermek, sayılarını artırmak. Tarsus 75’inci Yıl Parkı, Tarsus Otogarı, Silifke Göksu Kurtuluş Parkı, Erdemli Devlet Hastanesi, Mersin Tren Garı, Özgecan Aslan Meydanı, Taş Bina önü, Mersin Otogarı ve alışveriş merkezleri bölgesinde yeni şarj istasyonlarımız da hizmete girdi. Çok klasik bir tabirle engelsiz bir kent yaratmamız lazım. Yolda, ulaşımda, herhangi bir kamu alanında, sanatsal ve kültürel faaliyetlerin bulunduğu büyük gösteri merkezlerinde, okullarda, aklınıza gelen insan yaşamına dair bütün alanlarda sizlerin yaşamını kolaylaştırmak durumundayız" diye konuştu.
Akülü araç dağıtım töreninin ardından çok yönlü aktivite alanları ile özel gereksinimli vatandaşlara nefes aldıracak olan ‘Mersin Büyükşehir Belediyesi Engelsiz Yaşam Parkı’nın açılışı da yapıldı. Açılışta Başkan Seçer’e Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit ve Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan da eşlik etti. Yenişehir Belediyesi tarafından Büyükşehir Belediyesi’ne tahsisi yapılan park alanı, modern aktivite alanları ile donatılarak özel gereksinimli bireylere uygun hale getirildi. 4 merkez ilçeden ulaşımın kolaylıkla sağlanabileceği Yenişehir ilçesi Menteş Mahallesi’ndeki ‘Engelsiz Yaşam Parkı’nda 2 bocce sahası, 2 çocuk oyun parkı,  kapalı yüzme havuzu, fitness ve dans salonu ile survivor parkuru bulunuyor.
Başkan Seçer, Engelliler Haftası’nda gerçekleştirmek istedikleri akülü araç dağıtımı ve park açılışını tam kapanma nedeniyle ertelediklerini belirterek, “Uzun süredir buranın çalışmaları devam ediyordu. Pandeminin araya girmesi belki biraz aksamalara neden oldu ama çok zarif, çok şık, işlevsel, kullanışlı, özel çocuklarımızın, bireylerimizin, annelerinin, babalarının, ailelerinin, huzurla, güvenle gelebilecekleri bir mekan haline geldi” dedi.
Sosyal belediyecilik anlayışıyla özel gereksinimli vatandaşlara yönelik önemli çalışmalar yaptıklarını belirten Başkan Seçer, devamında şu ifadeleri kullandı:
“Bütün özel vatandaşlarımız için hem Yenişehir Belediyemiz, hem Mezitli Belediyemiz, hem Tarsus Belediyemiz, hem de Türkiye'nin muhtelif yerlerinde bizim dışımızda 10 büyükşehir belediyesi ve 10 il belediyesi, onların yanında ilçe belediyelerimiz bu alanda çok önemli, çok özel uygulamalar yapıyor. Biz sosyal devlet, sosyal belediyecilik kavramlarını en üste koymuşuz. Belediyeler birer ticarethane değil, hizmet üretme alanları. Biz hizmete doymuyoruz, bu hizmetlerimizi de sürdüreceğiz. Hiçbir engel bizi durduramayacak. Ama burada çok önemli bir şey söyleyeceğim. Bugüne kadar yaptığımız hizmetlerde, uygulamalarda pandemi süreci yaşandı. Aslında çok önemli bu süreçte devlet, sosyal devlet kavramı, devletin olağanüstü koşullarda vatandaşlarına sahip olma politikaları, düşünceleri, öncelikleri çok ön plana çıktı. Burada da belediyemizin, belediyelerimizin farkı görüldü. Mersin'de görüldü, Türkiye'nin her bir köşesinde görüldü. Biz bu hizmetleri, vatandaşlarımızı siyasi görüşlerine göre, bölgelerine, etnik yapılarına, renklerine, mezheplerine göre bir ayrım yapmadan yaptık. Bizim için sizin bu topraklarda yaşayan eşit birer vatandaş olmanız önemli. Biz bu bilgiler, bu düşünceler, bu inançlar ışığında hizmetlerimizi yapmaya devam edeceğiz."
Seçer, özel bireylerin yaşamını kolaylaştırmak için çalıştıklarını ifade ederek, "Yeni yaptığımız yollarda, kaldırımlarda mutlaka hissedilebilir karolar döşüyoruz. Mutlaka engelli rampaları yapıyoruz. Bu ve bunun gibi çalışmalarla kentin fiziki koşullarını siz değerli vatandaşlarımızın, özel bireylerimizin rahatça kullanacağı bir seviyeye getiriyoruz. Yine Denizkızı şirketimizin işlettiği plajlarımız var. Orada engelsiz plajlarımız da var. Susanoğlu, Kızkalesi ve Yemişkumu’nda. Bunlar dışındaki 6 plajda da bunu gerçekleştireceğiz. Özel bireylerimiz için rampalar var. Deniz keyfi sürmek isteyen vatandaşlarımız bu plajlarımızdan rahatlıkla faydalanabilir" dedi.
Parkın sosyal aktivite alanları hakkında da Başkan Seçer, "Burası 4 bin 250 metrekare. Mevki olarak da 4 merkez ilçemizden rahatlıkla ulaşılabilecek bir yer. Özel bireylerimiz sosyal aktivite alanlarının geniş olması sebebiyle de çok rahat, çok güvenli bir şekilde burada vakit geçirme imkanına sahip olacaklar. Burada tabi ki uzman eğitimcilerimizin eşliğinde de hem bireysel hem de grup aktivitelerini çok daha rahat yapacaklar. Çok keyifli, çok eğlenceli vakit geçirmiş olacaklar. Burada sportif faaliyetler var. Şu ana kadar da 46 öğrencimizin müracaatı olmuş. Beden eğitimi öğretmenlerimiz burada bu hizmeti çocuklarımıza verecekler. Günlük bedensel egzersiz çalışmaları yaptıracaklar. Fitness seansları düzenleyecekler. Çocuklarımız bu hizmetleri öğretmenlerimiz eşliğinde alacak" ifadelerini kullandı.
Kent Konseyi Engelliler Meclisi Başkanı Mürsel Çiftçi ise "Başarı tek değil, bir bütündür. Vahap Seçer Başkanımla beraber kadrosuna ayrı ayrı teşekkür ederim. Her bir engel bir telefonla erişilebilir duruma geliyor. Ben şahsım ve meclisim adına hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Engelli arkadaşlarımla beraber bir bütün olarak Mersin’de 150 bin engellinin kalben sizlerle beraber olduğunu belirtmek istiyorum" diye konuştu.
Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit de, yaptığı konuşmada, "Büyükşehir Belediye Başkanımızla yaptığımız bir görüşmenin sonunda buranın tahsisini Büyükşehirimize yaptık. Büyükşehir Belediyemiz de burayı gerçekten pırıl pırıl hale getirmiş. ‘İyi ki böyle bir şey yapmışız’ dedim kendi kendime. Şu anda pırıl pırıl bir şekilde çocuklarımızın, gençlerimizin hizmetine sunulmuş bir tesis. Hayırlı, uğurlu olsun diyorum" dedi.
Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan da yaptığı konuşmada, "Bizler sosyal demokrat belediyeler olarak toplumun her kesimini kucaklamak durumundayız ve her kesimine de ulaşmak zorundayız. Ama dezavantajlı kesimlere ulaşmak ve onların sorunlarını çözmek kuşkusuz daha zor tabi ki. İhmal edilmiştir yıllarca. Demin Büyükşehir Belediye Başkanımız dolaşırken dedi ki ‘Yorgunluğumuz bitti değil mi?’. Gerçekten öyle oluyor" ifadelerine yer verdi.

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS