İş dünyasından 'karboğazı' çağrısı

İş dünyasından 'karboğazı' çağrısı
İş dünyasından 'karboğazı' çağrısı

MERSİN, (DHA)- MERSİN'de Karboğazı Turizm Bölgesi ve 2'nci etapta yapılması planlanan Elmalı Boğazı’nı yerinde inceleyen Mersin Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (MESİAD) Başkanı Hasan Engin, bölgenin turizme kazandırılması durumunda deniz kentinde kış aylarında da yoğun turist olacağını kaydetti.
MESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Engin, Karboğazı Turizm Bölgesi mücavir alanı içerisinde olan Elmalı Boğazı’nı yerinde inceledi.
Tarsus Gülek’e bağlı Elmalı Boğazı'nın kayak ve doğa tabanlı turizm açısından mükemmel bir alana sahip olduğunu belirten Engin, "Alp disiplinine uygun yatay ve dikey pistlerin bir arada olduğu, çocuk ve yetişkinlerin rahatlıkla kayak ve kış sporları yapabileceği uygun arazi şartları ile kar miktarı mevcut. Ayrıca yaz aylarında yayla turizmi, sporcuların antrenman ve kampları için uygun iklimi, ormanı, alanları ve doğası ile eşsiz fırsatlar sunan Elmalı Boğazı’nın Çukurova’ya, ülkemize ve ekonomiye kazandırılmasını istiyoruz” dedi.
Bölgede 1996 yılında yapılan ve ancak çeşitli sebeplerden dolayı atıl durumda kalan otel inşaatını da inceleyen Engin, “İlimizde turizmin istenilen seviyelere gelmesi için tesisleşme önemlidir. Karboğazı Turizm Bölgesi mücavir alanı içerisinde olan Elmalı Boğazı’nda 25 yıl önce yapılmış ancak çeşitli sebeplerden dolayı tamamlanamamış otel binasının atıl durumda olması üzücüdür. Otel ve tesislerin yapılması ile bölgenin kaderi değişecektir. Son yıllarda Dünyada ve Türkiye’de doğa tabanlı turizm ön plana çıkmaktadır. Toroslar'da ise doğanın her tonuna rastlamak mümkündür. Adana ve Mersin'in güç birliği yaparak bölgeye ekonomik değer kazandıracak projeleri tamamlamasını arzu ediyoruz” ifadelerini kullandı.
MESİAD Başkanı Engin sözlerini şöyle sürdürdü:
“Karboğazı Turizm Projesi Mersin'e 120, Adana'ya 100, Çukurova bölgesel havalimanının 80, Tarsus'a 60, Tarsus Kıyı Kesimi Turizm Bölgesine 80, Niğde’ye 100 kilometre mesafede yer alan 22 bin hektarlık bir alanı kapsıyor.projenin ilk etabı olan Karboğazı için yaklaşık 13 bin hektarlık, mücavir olanı 2'nci etap olan Elmalı Boğazı da 9 bin hektarlık bir alandan oluşmaktadır. 2006 yılında turizm bölgesi ilan edilmesine rağmen herhangi bir ilerleme kaydedilmedi. MESİAD olarak uzun yıllardır buranın turizme kazandırılması için çaba harcıyoruz. Bütün planlarda işaretlenen bu turizm bölgesi yatırımlara uygun hale getirilmelidir. Ülkemizde bulunan diğer kayak merkezlerine oranla bölgenin kar kalınlığı ve karın yerde kalma süresi standartlara uygundur. Karboğazı Türkiye'de hem yükseklik, hem kar kalınlığı, hem de kar erime süresinin uzun olması sebebiyle verimli bir kayak merkezi olabilir. Ortadoğu ülkeleri tarafından yoğun ilgi görmesini beklediğimiz bölge özellikle Adana, Niğde, Karaman, Şanlıurfa, Gaziantep, Kahramanmaraş, Hatay, Osmaniye illerini kapsayan ortak bir turizm merkezi olabilir.  Kayak atlama sporlarının yapılabileceği eğim, kar miktarı ve geniş alanı içinde barındıran bölge, kentimizin yıldız tesislerine sahip olacaktır. Medetsiz tepe mevkide bulunan MESKİ içme suyu hattı Tarsus Gülek’in içme suyunu sağlıyor. Bölgede yaklaşık 11 kilometre yolun iyileştirilmesi, kanalizasyon, gözetleme kulelerinin yapılması durumunda bölge yatırımlara uygun hale gelecektir. Yapımı tamamlanan trafo ve elektrik iletim hatlarıyla enerji sorunu çözülmüştür. Kısa sürede yatırımlara uygun hale getirilebilir. Şu an bölgede sadece yatırımcılar, eksik onların da gelmesi durumunda bölge canlanacaktır. Bölgenin turizme kazandırılması durumunda deniz kentinde kış aylarında da yoğun turist olacak."

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS