Mersin Uluslararası Turunçgil Kongresi'ne ev sahipliği yapacak

Mersin Uluslararası Turunçgil Kongresi'ne ev sahipliği yapacak

Mersin Uluslararası Turunçgil Kongresi'ne ev sahipliği yapacak

Mersin Uluslararası Turunçgil Kongresi'ne ev sahipliği yapacak

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Mustafa ERCAN/MERSİN, (DHA)-MERSİN' ev sahipliğinde gerçekleştirileçek olan 'Uluslararası Turunçgil Kongresi'nin hazırlıkları sürerken, yaklaşık 60 ülkeden 2 bin 500'e yakın katılımcının turunçgil ürünlerine ilişkin olarak binin üzerinde bildiri ve sunumun yapılması, teknik gezilerin düzenlenmesi planlanıyor.
Tarım ve Orman Bakanlığı, Valilik, Büyükşehir Belediyesi, Ulusal Turunçgil Konseyi, Çukurova Üniversitesi, Akdeniz İhracatçı Birlikleri, Uluslararası Bahçe Bitkileri Topluluğu, Uluslararası Turunçgil Topluluğu işbirliği ile 06-11 Kasım 2022 tarihleri arasında Mersin'de ilk kez yapılacak olan 14'ücü Uluslararası Turunçgil Kongresi’nin hazırlıkları sürüyor. Hazırlıklar kapsamında düzenlenen toplantıya, Vali Ali Hamza Pehlivan, KKTC Başkonsolosu Zalihe Mendeli, Uluslararası Turunçgil Konseyi Başkan Vekili Kemal Kaçmaz, Bilim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Bilge Yılmaz, Kongre Başkanı Prof. Dr. Okan Kaya, Mersin Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, Mersin Yatırımcı İş İnsanları Derneği Başkanı Coşkun Doğmuş, Akdeniz İhracatçılar Birliği’ni temsilen Mustafa Karagöz ve kongreye katkı sağlayan kurumların temsilcileri katıldı.
Tanıtım filmi ile başlayıp Ulusal Turunçgil Konseyi Başkan Vekili Kemal Kaçmaz’ın süreci anlatan sunumu ile devam eden toplantı da konuşan Vali Pehlivan, son verilere göre dünya genelinde 140 milyon tonun üzerinde turunçgil üretildiğini, bunun yaklaşık 5,5 milyon tonunun Türkiye’de, bunun da 1,5 milyon tonunun Mersin'de üretildiğini, bu kongrenin Mersin İlimizde yapılıyor olmasının bu bağlamda çok anlamlı olduğunu söyledi.
1960’lı yılından bu yana farklı ülkelerde 4 yılda bir yapılan kongrenin 14’üncüsü Türkiye'de Mersin ev sahipliğinde gerçekleşeceğini ifade eden Vali Pehlivan, "Turunçgil ürünleri portakal, mandalina, limon, greyfurt gibi meyvelerden oluşuyor ve içerdiği C vitamini, bol miktarda mineral ve lif sayesinde insan sağlığı açısından da ziyadesiyle önemli bir ürün. Tüketimi dünya genelinde çok yaygın. Öyle ki 140 ülkede narenciye üretimi yapılıyor. Elimizdeki son verilere göre dünya genelinde 140 milyon tonun üzerinde narenciye üretiliyor. Bunun yaklaşık 5,5 milyon tonu da Türkiye'mizde üretiliyor. Sahip olduğumuz bu üretim hacmiyle dünyada 8., Avrupa'da da 2. sıradayız.  Türkiye'deki üretime veya Türkiye içindeki dağılıma baktığımızda da Mersin ilimizin gerçekten çok büyük bir üretim payına sahip olduğunu görüyoruz. Örneğin, Türkiye'de yaklaşık 1,5 milyon ton civarında limon üretimi var. Bunun yüzde 55'i, 850 ton civarında limon üretimi ilimizde yapılıyor. Gene portakal, greyfurt, mandalina gibi ürünlerde de ya ikinci ya da üçüncü sıradayız.  Dolayısıyla bu kongrenin Mersin'de yapılıyor olmasında, turunçgil üretiminde sahip olduğumuz üretim hacminin, üretim rekoltesinin ve üretim kapasitesinin büyük bir rolü vardır. Kongreye, bilim insanlarının katılımı olacak. Bin civarında  bildirinin bu kongre vesilesiyle paylaşılacağını biliyoruz. Kongreler malumunuz sektöre katkı sağlamak için yapılıyor. Sektörün bilimsel yaklaşımlarla, ortaya konan çalışmalarla, daha da profesyonel yapıya kavuşturulması gıda sağlığı şartlarından tutun, üretim şartlarından, pazarlama şartlarına, pazara ulaşma süreçlerine kadar bu çalışmalar teorik bazda da ortaya konuluyor. Bu bilgileri paydaşlarına ulaştırmak suretiyle tarladan sofraya kadar uzanan sürecin daha da verimli, etkin hale getirilmesine önemli katkılar sunuyor" dedi.
Kongrenin ardından Narenciye Festivalini yapacaklarını hatırlatan Vali Pehlivan, "Kongre 11 Kasımda bitecek. Hemen arkasından da Narenciye Festivali başlayacak. Bir faaliyet diğer faaliyeti de aslında desteklemiş olacak. Bilimsel çalışmalar, uluslararası bir kongre ve devamında da gene halkımızın katılımıyla, geniş katılımlı bir festivalle güzel bir final yapılacağına inanıyoruz ki bunun planlamasını da hep birlikte yaptık. Bu süreçte başından beri emeği olan Uluslararası Turunçgil Konseyi Başkanlığına, Kemal beye ve ekibine, Bilim Kurulumuza tabii teşekkür ediyorum. Önceki dönem Hazine ve Maliye Bakanımız Lütfi Elvan beyi, benden önceki Sayın Valimizi de bu vesileyle şükranla anıyorum. Hasılı emeği geçen bütün kişi ve kurumlara herkese, basın mensuplarına teşekkür ediyor, bütün halkımızı bu etkinliklere davet ediyoruz" diye konuştu.
Vali Pehlivan ve diğer konuşmacıların katılımcıların sorularını yanıtlamasının ardından toplantı sona erdi. (DHA)

FOTOĞRAFLI

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber