hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Mersin'in kuraklık durumu ele alındı

  Mersinin kuraklık durumu ele alındı
  expand

  Mersin'in kuraklık durumu ele alındı

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  MERSİN, (DHA)-MERSİN Valisi Ali Hamza Pehlivan başkanlığında 2023 yılı tarımsal kuraklık il kriz merkezi yönetimi toplantısı düzenlendi. Toplantıda kentin kuraklık durumu masaya yatırılarak alınacak önlemler konuşuldu.
  Vali Ali Hamza Pehlivan başkanlığında, Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan 3 aylık Meteorolojik Kuraklık Haritası'nda kentin çok şiddetli ve olağanüstü kurak bir döneme giren iller arasında yer aldığının açıklanmış olması ve bu kapsamda sürecin önemine dikkat çekmek, gerekli çalışmaların yapılması ve tedbirlerin alınmasını acil olarak sağlamak amacıyla 2023 Yılı Tarımsal Kuraklık İl Kriz Merkezi Yönetimi Toplantısı gerçekleştirildi.
  Valilik Toplantı Salonu'nda gerçekleştirilen toplantı öncesi bir konuşma yapan Vali Pehlivan, suyun bütün canlıların hayatını devam ettirebilmesi bakımından yaşamsal bir ihtiyaç olduğuna, başlıca ekonomik faaliyetler açısından, özellikle iklim değişikliğinin en önemli etkilerinden olan kuraklık ve yeraltı sularının tükenmeye başlamasıyla çağımızın ve geleceğin en hayati ve stratejik değeri haline geldiğine ve ayrıca yağışların, kaydedilen uzun yıllar ortalamasının önemli ölçüde altına düşmesi sonucu arazi ve su kaynaklarının olumsuz etkilenmesi, toprakta bitkinin ihtiyacını karşılayacak miktarda suyun bulunmaması ve hidrolojik dengede bozulmalara neden olan doğa olayı tarımsal kuraklığa dikkat çekti.
  Vali Pehlivan, konuşmasını meteorolojik kuraklık ve hidrolojik kuraklık nedeniyle azalan yer üstü ve yeraltı su kaynakların korunması ve tasarruflu kullanılmasının ileride yaşanabilecek daha büyük sorunların önüne geçilebilmesi  açısından büyük önem arz ettiğini vurguladı.
  İl Kriz Merkezi Yönetimi Toplantısı, ilgili kurum ve kuruluş temsilcilerinin; Mersin'in yıllık ve aylık yağış durumu, barajların doluluk oranı, su kaynakları ve tasarruflu su kullanımı, içilebilir su kaynaklarının ve su tasarrufu, tarımsal kuraklık hakkında bilgi verilmesi ve tedbir önerileri hakkında sunumlar yapılması, koordinasyonu gerektiren hususların değerlendirilmesi ve soruların cevaplandırılmasının ardından uygulanacak tedbirlere ilişkin muhtelif kararlar alındı.
  Toplantıya; Vali Yardımcıları, İlçe Kaymakamları, Belediye Başkanları, kurum ve kuruluşların yöneticileri, akademisyenler, ziraat odaları ve sulama birlik başkanları katıldı. 
  (DHA)

  FOTOĞRAFLI

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow