hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Mezitli’de binaların risk durumuyla ilgili envanter çalışması

  Mezitli’de binaların risk durumuyla ilgili envanter çalışması
  expand

  Mezitli’de binaların risk durumuyla ilgili envanter çalışması

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Mustafa ERCAN/MERSİN, (DHA)-KAHRAMANMARAŞ merkezli depremlerin ardından Mersin'in merkez Mezitli ilçesinde ilçede bulunan tüm yapıların depreme dayanıklılık durumuyla ilgili geniş bir araştırma yapılması için çok önemli bir adım atılarak mevcut binaların durumuyla ilgili envanter raporu hazırlanacak.
  Mezitli Belediyesi ve TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Mersin Şubesi arasında gerçekleştirilen ön protokol ile mevcut binaların durumuyla ilgili envanter raporu hazırlanacak. Mevcut yapı stoku envanterinin oluşturulması ve yapı güvenliğinin deprem riski açısından değerlendirilmesi ortak hizmet projesi ön protokolü; Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan ve İnşaat Mühendisleri Odası Mersin Şube Başkanı Gülçin Barbaros Ak arasında imzalandı.

  Afet ve Acil Durum Başkanlığı tarafından hazırlanan Ulusal Deprem Stratejisi ve Eylem Planı (UDSEP 2023) kapsamında; depremlerin neden olabilecekleri fiziksel, ekonomik, sosyal, çevresel ve politik zarar ve kayıpları önlemek veya etkilerini azaltmak ve depreme dirençli, güvenli, hazırlıklı ve sürdürülebilir yeni yaşam çevreleri oluşturmak amacıyla düzenlenen protokol ile Mezitli’de mevcut yapı stoku envanterinin oluşturulması ve yapı güvenliğinin deprem riski açısından değerlendirilmesi yapılacak. Mezitli’de deprem risk haritasının parsel bazlı oluşturulması temin edilecek.

  İMO, ilçeye ait deprem tarihçesi ile ilgili yer alan resmi bilgi-belgeleri, akademik yayınları, arşiv kayıtlarını derleyerek İdarenin belirlediği bir yöntem ile  kamuoyunun bilgilendirilmesi yapacağı gibi başta depremler olmak üzere sel, yangın gibi afetler durumunda yaşanabilecek bilgi kirliliğini önlemek ve kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi sağlamak adına ortak projeler gerçekleştirilecek. Depreme dayanıklı binaların tasarımı, standartların doğru şekilde ortaya konulması, malzeme seçimlerinin ne şekilde yapılması gerektiği, uygulamada yaşanan problemlerin belirlenmesi adına gereken çalışmaları da yapılacak.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Ön protokol imza töreninde konuşan İnşaat Mühendisleri Odası Mersin Şube Başkanı Gülçin Barbaros Ak, "Protokol ile Mezitli’de riskli yapıların belirlenmesi amacıyla ilk adımı atmış bulunuyoruz. Riskli yapıların belirlenmesi, depreme dayanıklı yapıların oluşturulması açısından büyük önem taşımaktadır. Hayırlı olmasını diliyorum. Umarım diğer ilçelere de örnek teşkil eder" dedi. Başkan Tarhan da,"Yaşadığımız bu acı süreç her kesim için ders çıkarılması gereken bir durumdur. Bizim de bu konuda bir şeyler yapmamız gerekiyordu. Özellikle Mezitli’de depreme karşı ne gibi önlemler alınabilir diye ilk adımı atmış bulunuyoruz. Gelecekte ilçemizde, ilimizde ve ülkemizde can kaybı olmadan depremi atlatmaktır. Buradan başlattığımız adım dalga dalga büyüyerek tüm ülkemiz genelinde örnek oluşturur" diye konuştu.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow