hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Vali Pehlivan: Hiç bir öğrencimizi mağdur etmeyeceğiz

  Vali Pehlivan: Hiç bir öğrencimizi mağdur etmeyeceğiz
  expand

  Vali Pehlivan: Hiç bir öğrencimizi mağdur etmeyeceğiz

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  MERSİN, (DHA)-MERSİN Valisi Ali Hazma Pehlivan, Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından oluşan hasar nedeni ile bazı okulların tahliye edilmesi ardından yeni okulların inşasının sürdüğüne dikkat çekerek, hiç bir öğrenciyi mağdur etmeyeceklerini söyledi.
  Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, Tarsus ilçemizde depremden dolayı hasar gören ve tahliye edilen okullarda incelemelerde bulundu. Yetkilerle görüşen Vali Pehlivan, il genelinde deprem hasarından dolayı 76 okulun boşaltıldığını belirtemesinin ardından son durumla ilgili olarak bir açıklama yaptı. Vali Pehlivan yaptığı açıklamada; “Deprem sonrası, teknik ekiplerimiz marifetiyle İlimizdeki kamu binalarında tespit çalışması başlattık. Bu bağlamda özellikle okullarımızın depreme karşı dayanıklılık durumuna yönelik performans testleri yaptırdık. Teknik tespitlere istinaden bazı okullarımızı boşaltmak durumunda kaldık. Bu hasarlar deprem sonrası ortaya çıkmış olmakla birlikte Mersin'de her yıl ortalama 20 civarında okulumuzu yeniliyorduk. İlimizde toplam 1365 okulumuz var. Okullarımızın çoğunluğunu yıllar içerisinde Deprem Yönetmeliğine uygun hale getirmiştik. Bu konudaki çalışmalar, yatırımlar devam ediyor ve bütün okul binalarımızı standart yapıya kavuşturana kadar devam edecek" dedi. 
  Mersin'e yakın kenttelerde meydana gelen depremlerin etkisiyle binası eski okullarda hasarların oluştuğunu ifade eden Vali Pehlivan, "Velilerimizden müsterih olmalarını, endişeye kapılmamalarını istirham ediyoruz. Çocuklarımızı,öğrencilerimizi kesinlikle riske etmiyoruz, etmeyeceğiz. Bu nedenle onları binası sağlam okullara naklettik. Hasarlı hale gelen okullarımızın yerine yeni okullar yapmak ve öğrenci nakledilen okullardaki yoğunluğu gidermek için İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz bünyesinde gerekli hazırlıklarımızı, raporlamalarımızı tamamladık, Milli Eğitim Bakanımızla görüşerek ihtiyaç ve taleplerimizi arz ettik, destek sözü aldık. Milli Eğitim Bakanlığımızın destekleriyle yeni projelerle, standartlara uygun yeni okullar inşa etmeyi sürdüreceğiz. Yeni okullarımızın inşaat süreci belli bir zaman alacağından dolayı; öğrencilerimizi naklettiğimiz okullardaki yoğunluğu azaltmak için konteyner veya prefabrik okul ve derslikler yapacağız. Öğretmenlerimiz de dahil olmak üzere hiçbir öğrencimizi mağdur etmeyeceğiz. Önceliğimiz, onların güvenli ortamlarda en iyi şekilde eğitim öğretimlerine devam etmeleridir" diye konuştu. (DHA)

  FOTOĞRAFLI

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow