hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Mersin'de 76 okul tahliye edildi

  Mersinde 76 okul tahliye edildi
  expand

  Mersin'de 76 okul tahliye edildi

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  MERSİN, (DHA)-MERSİN'de, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü ekipleri tarafından incelemelerin ardından deprem hasarından dolayı 76 okulun boşaltıldığı bildirildi.
  Mersin Vali Ali Hamza Pehlivan, beraberinde Tarsus Kaymakamı Kadir Sertel Otcu, İlçe Emniyet Müdürü Ali Garanlı, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Mehmet Güler ile birlikte Tarsus ilçesinde depremden hasar gören ve tahliye edilen okullarda incelemelerde bulunarak İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Metin'den bilgi aldı.
  Mersin genelinde deprem hasarından dolayı 76 okulun boşaltıldığını belirten Vali Pehlivan, "Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğümüz tarafından bütün okullarımızda incelemeler yapılıyor, bilimsel tekniklerle okullarımızın durumu analiz ediliyor. Hasar tespit edilen okullarımız tahliye edildi. Hiçbir öğrencimizin eğitim-öğretim hayatının kesintiye uğramaması için diğer okullara taşınması sağlandı. Hasar gören okullarımızın yerine yeni okullar inşa edeceğiz. Bu konudaki hazırlık çalışmalarımızı başlattık. Yeni okullar inşa edilene kadar prefabrik okullar, derslikler yapmak suretiyle birleştirilen ve sabah öğlen şeklinde ikili öğretim yapılan okullarda yoğunluk giderilecektir. Okullarımızın durumlarını ve ihtiyaç duyulan yeni yatırım taleplerimizi Milli Eğitim Bakanlığımız'a ve bizzat Milli Eğitim Bakanımız Mahmut Özer'e arz ettik. En kısa sürede yeni okullarımızın ve öncesinde prefabrik okullarımızın,dersliklerimizin inşa edilmesi için gerekli bütün desteği sağlayacaklarını ifade ettiler. Kendilerine teşekkürlerimi sunuyorum. Mersin ilimizde bakanlığımızın destekleriyle her yıl ortalama 20 civarında yeni okul inşa ediyorduk. Bu sayede bugüne kadar ilimiz genelinde okullarımızın çoğunluğu yenilenmiş durumda ve bu okullarımız depremden etkilenmedi. Bakanlığımız tarafından sağlanacak ilave destekler ile hasarlı okullarımızın yerine yeni okullar inşa ederek İlimize kazandırmış olacağız" dedi.
  Deprem bölgesinden gelerek Mersin'de misafir edilen vatandaş içerisinden toplam 21 bin 117 öğrencinin eğitim-öğretim hizmeti aldığını ifade eden Vali Pehlivan, "Temel eğitim alanında 14 bin 437, mesleki eğitim alanında 791, ortaöğretim alanında 2 bin 757, özel okullarda 3 bin 121 ve özel eğitim alanında 11 öğrencimiz okullarımızda eğitim-öğretim hayatına devam etmektedir" diye konuştu. (DHA)

  FOTOĞRAFLI
   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow