Tarsus Belediyesi ata tohumu ekimine başladı

Tarsus Belediyesi ata tohumu ekimine başladı

Tarsus Belediyesi ata tohumu ekimine başladı

Tarsus Belediyesi ata tohumu ekimine başladı

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Okan ÇALIŞKAN/TARSUS (Mersin), (DHA)- TARSUS Belediyesi, belediyeye ait arazilere ata ve yerli buğday tohumlarının ekimine başladı.
Geçtiğimiz sezon yapılan deneme ekimlerin ürüne dönüşmesi ve beklenenin üzerinde verim elde edilmesinin ardından, yaklaşık 30 dekar yerli ve 20 dekar ata tohumu toprakla buluşturulacak. Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü ekipleri buğday ekim zamanının gelmesiyle birlikte sürülüp ekime elverişli hale getirilen araziye ilk buğday tohumlarını mibzerle ekti.
Bu sezon dekar başına 25 kilogram buğday tohumu, 20 kilogram da taban gübresi kullanılması planlanırken, buğday ekimi ile birlikte taban gübresi anda toprakla buluşturuldu.
Çukurova’nın bereketli topraklarında ata ve yerli tohumların yaygınlaştırılıp rekoltesi yüksek ürünlere dönüşmesi için çalışmalarını akademik bilgiler ışığında sürdüren Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü ekipleri geliştirdikleri teknikleri çiftçiler ile sürekli temas kurarak paylaşıp bilinçli ekim yapılması konusunda rehberlik etmeye de devam ediyor.
Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan yaptıkları her çalışmanın vatandaşların yararına olacak şekilde planladıklarını dile getirerek, "Tarımsal Hizmetler Müdürlüğümüz buğday ekim sezonuna başlamış bulunuyor. Ekimi yapılan arazi belediyemize ait yirmi dekarlık bir alan. Bu arazimize geçen yıl olduğu gibi bu yıl da yerli tohumumuzu ektik. Geçen yıl aldığımız verimden elde ettiğimiz tohumlarla sürdürülebilir tarımın önünü açmak ve çiftçilerimize destek olmak için tohum takası fide dağıtımı ve gübre desteği ile tarım olanında bölgemizi kalkındırmak istiyoruz. Ekilen tohumların ürüne dönüşmesinin ardından elde edeceğimiz buğdayları una dönüştürüp halkımıza dağıtmayı düşünüyoruz. Buradan da bütün çiftçilerimize buğday ekim sezonunun hayırlı olmasını diliyorum" dedi.

FOTOĞRAFLI

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber