Hayrettin Karaca Anıtı Yenişehir’de açıldı

Hayrettin Karaca Anıtı Yenişehir’de açıldı
Hayrettin Karaca Anıtı Yenişehir’de açıldı

MERSİN, (DHA)-MERSİN'de Yenişehir Belediyesi, 'Türkiye’nin Toprak Dedesi' olarak da bilinen TEMA Vakfı Kurucu Onursal Başkanı Hayrettin Karaca’nın adının verildiği parka Karaca’nın anıtını yerleştirdi. Yenişehir Belediyesi bünyesinde çalışan heykel sanatçısı Nebi Nas’ın tasarladığı anıtın açılışını Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, TEMA Vakfı gönüllüleriyle birlikte yaptı.
TEMA Vakfı Mersin İl Temsilciliğinin talebi üzerine Yenişehir Belediyesi tarafından yaptırılan Hayretin Karaca Anıtı düzenlenen törenle açıldı. Törene, Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, TEMA Vakfı Mersin İl Temsilcisi Perihan Saydan Pazarbaşı, TEMA Vakfı Karaman İl Temsilcisi Halil Başkalkan, Mersin ilçe sorumluları ile gönüllüleri, belediye başkan yardımcıları, belediye meclis üyeleri, birim müdürleri, mahalle muhtarları ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Açılış töreninde konuşan Başkan Özyiğit, yeşil alanların korunması ve geliştirilmesi konusunda vatandaşlarla ve mahalle muhtarlarıyla birlikte çalışmalar yaptıklarını söyledi. Başkan Özyiğit, "Türkiye’nin Toprak Dedesi Hayrettin Karaca’nın tüm yaşamını toprağı ve yeşili korumaya adayarak geçirdiğini belirtti. Doğada yaşanabilecek olumsuzluklara karşı önlemler alınması gerektiğinin altını çizen Başkan Özyiğit, "Bugün insanların yavaş yavaş görmeye başladığı ama böyle giderse önümüzdeki süreçte çok daha acı ve ağır faturalar ödeyeceğimiz bir sürece doğru gidiyoruz" dedi.
Yenişehir Belediyesi olarak çalışma programlarını 6 temel ilke üzerine kurduklarını anımsatan Başkan Özyiğit, bu ilkeler arasında ekoloji ilkesinin de yer aldığını söyledi. Başkan Özyiğit, "Ekoloji başlığının altını doldurmak için İklim ve Enerji için Avrupa Belediye Başkanları Sözleşmesi’ni imzaladık. İklim değişikliği konusunda fikir birliği, davranış birliği, anlayış birliği geliştirmemiz gerekiyor. Yaptığımız binaları, yeşil binalara verilen LEED Sertifikası’nı önceleyerek yaptık. Örneğin, Yenişehir Belediyesi Beceri Temelli Eğitim Merkezi(BETEM) Mersin’de altın madalya sertifikası alan ilk ve tek binadır. Bizim bu yaptığımız uygulamaları bölgemizde yatırım yapan müteahhitler de örnek alarak, LEED Sertifikalı uygulamalar yapmaya başladılar. Önümüzdeki günlerde yapacağımız çalışmalarda, sivil toplum örgütleriyle, bu alana yatırım yapan insanlarla, Mersin Mimarlar Odası ve benzeri kurumlarla oturup konuşacağız. Bundan sonra LEED Sertifikası’nın ana temellerini mecburi ettik. Yenişehir’de bir inşaat yapılırken çevresinin daha derli toplu olduğunu göreceksiniz. Bugün bir daire yapan müteahhite 4 ağaç dikme zorunluluğunu getirdik, doğamıza hep birlikte sahip çıkmalıyız" diye konuştu.
 

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS