hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Dalaman Havalimanı'nda hedef 5 milyon yolcu

  Dalaman Havalimanında hedef 5 milyon yolcu
  expand

  Dalaman Havalimanı'nda hedef 5 milyon yolcu

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Cavit AKGÜN / MUĞLA, (DHA) -MUĞLA'nın Dalaman Havalimanı, bu yılın ilk 7 ayında dış hatlarda 1 milyon 755 bin, iç hatlarda 950 bin yolcu olmak üzere 2 milyon 7 milyon yolcu sayısı ile geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 19 artış sağladı. YDA Dalaman Havalimanı'nın CEO'su Yiğit Laçin, "İlk 7 ayda Dalaman Havalimanı, dış hat yolcu sayısı bakımından Türkiye'nin en yoğun 5'inci havalimanı olmayı başardı. Hedefimiz bu yıl 5 milyon yolcuyu aşmak" dedi.
   
  Dalaman Havalimanı, bu yılın ilk 7 ayında dış hatlarda 1 milyon 755 bin, iç hatlarda 950 bin yolcu olmak 2 milyon 7 milyon yolcu sayısı ile geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 19 artış sağladı. Dalaman Havalimanı'nın özellikle yaz aylarında farklı ülkelerden gelen turistlerin taleplerini karşılarken turizm sektörünün gelişmesine ve ekonomik büyümeye katkı sağlamaya devam ettiğini belirten YDA Dalaman Havalimanı'nın CEO'su Yiğit Laçin, "2022'de iç hatlarda 1,5 milyon, dış hatlarda 3 milyon yolcu hedefini yakaladık. 2019 yılında iç hatlarda 1,6 milyon, dış hatlarda 3,3 milyon yolcu ile tarihinin en yüksek yolcu sayısına ulaşmış ve o dönemde Türkiye'nin en fazla yolcuya hizmet veren 7'nci havalimanı olmuştuk. Bu yılın ilk 7 ayında 13 bin iç hat, 12 bin dış hat olmak üzere 25 bin uçuşa ev sahipliği yaptık. Bu uçuşlar ile iç hatlarda 938 bin 540, dış hatlarda ise 1 milyon 758 bin yolcu havalimanımızı kullandı. Yılın ilk 7 ayında Ankara Esenboğa Havalimanı'nı geride bıraktık. İlk 7 ayda Dalaman Havalimanı, dış hat yolcu sayısı bakımından Türkiye'nin en yoğun 5'inci havalimanı olmayı başardı. Hedefimiz bu yıl 5 milyon yolcuyu aşmak" dedi.

  'İHTİYACIN YÜZDE 55'İNİ GÜNEŞ ENERJİSİ İLE KARŞILAMAYI HEDEFLİYORUZ'
  Dalaman Havalimanı'nı ziyaret eden yolculara stressiz bir deneyimin öncelikleri olduğunu vurgulayan Laçin, Türkiye'de bir havalimanı binasındaki en büyük güneş enerji santrali projesini başlattıklarını belirtip, "Güneş enerji santrali projesi ile ilk etapta, havalimanının enerji ihtiyacının yüzde 55'ini güneş enerjisi ile karşılamayı hedefliyoruz. Hedefimiz uzun vadede bunu artırmak. Sürdürülebilirliğin bir parçası olarak apronda kullandığımız araçlarımızı da elektrikli modellerle değiştirdik. Ayrıca terminal aydınlatmalarında LED sisteme geçtik. Gelişmiş otomasyon sistemimizle havalimanımız geneli ısıtma, soğutma ve aydınlatma sistemlerinin kullanımlarını kontrol ederek maksimum fayda ile enerji sarfiyatımızı azaltabiliyoruz. Havalimanımız, Havalimanı Karbon Akredistasyonu (ACA) programında direkt olarak Seviye-2 akreditasyon sertifikası almaya hak kazandı. Türkiye'de direkt olarak Seviye-2 akreditasyon sertifikasını alan ilk havalimanı oldu. Seviye-3 sertifikası için çalışmalarımız sürüyor" diye konuştu.(DHA)

  FOTOĞRAF

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow