hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Marmaris'e belediyeden 9 bin metrekare yeni yeşil alan

  Marmarise belediyeden 9 bin metrekare yeni yeşil alan
  expand

  Marmaris'e belediyeden 9 bin metrekare yeni yeşil alan

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  MUĞLA, (DHA)-MUĞLA'nın Marmaris ilçesinde, belediyenin, 2022 yılında ilçedeki toplam yeşil alan miktarını bir önceki yıla göre 9 bin metrekare arttırıp, 609 bin 227 metrekareye çıkardığı bildirildi.

  Marmaris Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü, Marmaris'i daha da yeşil yapmak, park alanlarını artırmak ve daha estetik bir hale getirmek için 2022 yılında da yoğun çaba harcadı. 2019'da 521 bir metrekare olan toplam yeşil alanı 2020 yılında 581 bin 727 metrekareye, 2021'de 600 bin 227 metrekareye yükseltti. Geçen yıl ise bu rakama 9 bin metrekare daha ekledi. Böylelikle ilçedeki yeşil alan miktarı toplam 609 bin 227 metrekareye ulaştı. Belediye ayrıca 2019-2022 yılları arasında ilçeye 45 yeni park ve yeşil alan kazandırdı.

  ÜRETİM SERADA YAPILDI

  Yıl boyunca belediye serasında tohumla üretim metoduyla yaklaşık 400 bin mevsimlik çiçek, çelikle üretim metoduyla da yaklaşık 52 bin bitki üreten ekipler ayrıca 3 bin 500 adet fidan dikimi gerçekleştirdi. Bu çiçekler, bitkiler ve fidanlar belediye peyzaj çalışmalarında kullanıldı. Belediye ayrıca yol çalışması veya farklı nedenlerle yerinden sökülen ağaçları parklara, cadde kenarlarına; palmiyeleri de Selimiye ve Bozburun sahillerine dikti. Ayrıca diğer kurumlarla birlikte yanan alanlarda fidan dikimi gerçekleştirildi.

  YER FISTIĞINA COĞRAFİ İŞARET

  Öte yandan tarımsal üretime de ağırlık verildi. 2020 yılında başlatılan belediye tarlalarında tarımsal ürün üretimine devam eden Park ve Bahçeler Müdürlüğü'nün çalışmaları sonucunda yer fıstığına coğrafi işaret belgesi alındı. Ayrıca belediyenin Hisarönü'ndeki kendi tarlasında yapılan üretimde 1 ton yer fıstığı hasadı yapılırken yine Bayır, Hisarönü ve Turgut'taki kendi zeytinliklerinden toplanan zeytinlerden de 583 kilogram zeytinyağı elde edildi. Her iki ürün de fuarlarda kullanılmak üzere paketlendi.(DHA)

  FOTOĞRAFLI

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow