hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Marmaris'te ortak akılla turizm konuşuldu

  Marmariste ortak akılla turizm konuşuldu
  expand

  Marmaris'te ortak akılla turizm konuşuldu

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  MUĞLA, (DHA)-MARMARİS Turizm Üst Kurulu'nun basın toplantısında konuşan Belediye Başkanı Mehmet Oktay, turizmde tüm paydaşlarla birlikte özverili çalışmalara imza atmanın faydalarını 2022 yaz sezonunda gördüklerini belirtip, bu yıl da aynı şekilde çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi.

  Marmaris'te turizm sektörünün paydaşlarını bir araya getirmek ve turizmle ilgili kararların ortak akılla alınmasını sağlamak amacıyla 2021 yılında kurulan Turizm Üst Kurulu bir basın toplantısı düzenleyerek yapılan çalışmalarla ilgili kamuoyunu bilgilendirdi. Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay'ın başkanlığındaki toplantıya Marmaris Ticaret Odası Başkanı Mutlu Ayhan, Güney Ege Turistik Otelciler Birliği (GETOB) Başkanı Mustafa Deliveli, Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA) Yönetim Kurulu Üyesi Murat Tugay, YDA Dalaman Havalimanı Operasyon ve İş Geliştirme Direktörü Ahmet Orçun Songur, Turizm Üst Kurulu Başkanı Ali Kırlı, Belediye Başkan Yardımcısı İhsan Öztürk, TÜRSAB, Deniz Ticaret Odası temsilcileri ve kurul üyeleri katıldı. Toplantıda Marmaris'in tanıtım atakları, turizmde istihdam garantili vasıflı personel kursları ve turizm sezonunun süre olarak nasıl daha uzatılabilir konuları tartışıldı.

  TÜM KARARLAR ORTAK AKILLA ALINIYOR
  Toplantının açılış konuşmasını yapan Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay, ortak akılla hareket etmenin en büyük projelerinden biri olduğunu söyledi. Bu konuda ciddi anlamda güzel bir sinerjinin yakalanmış durumda olduklarını belirtip, "Turizm Üst Kurulu'nda tüm yurtiçi ve yurt dışı turizmle alakalı konular uzmanlar, sektörün profesyonel üst düzey yöneticileriyle birlikte tartışılıp, değerlendirilip ona göre kararlar üretiliyor. Bunları değerlendirip uygulamaya geçiriyoruz. Tüm paydaşlarımız özverili şekilde kentimiz adına çok olumlu çalışmalara imza atılıyor ve bunun meyvesini 2022 yaz sezonunda da gördük. Bugüne kadar herhalde sayısal anlamda en çok misafir ağırladığımız yıl oldu. Tabii bu noktaya gelmesinde de bu ekibin, bu heyetin çalışmalarıyla oldu" dedi.

  'PERSONEL SORUNUNU BİR NEBZE OLSUN ÇÖZMEK İÇİN BİR UĞRAŞ İÇİNE GİRDİK'
  Kurulun sektöre kalifiye eleman kazandırmak için başlattığı iş garantili kurslar ile ilgili de konuşan Oktay, "Pandemiden itibaren özellikle konaklama sektöründe ara eleman yönünde çok ciddi sorunlarla karşı karşıya kaldık.  Biz de en azından bu ihtiyaca cevap verebilmek yönünde bu yıl toplamda 40 kişilik bir eğitim programı hazırladık. 16 Ocak'ta başlayacak 31 Mart'a kadar günde 6 saat ders programları ile kat hizmetleri ve servis konusunda eğitimler yapılacak. Marmaris dışından gelen kişiler için de hiçbir şekilde ücret talep etmeden konaklamaları ve iaşeleri anlaşmalı otellerimiz tarafından karşılanacak.  Bu program sonunda başarılı olup, sertifika almaya hak kazanan mezunlarımız da minimum 7 ay olmak üzere istihdam garantisini de sahip olacak. Dediğimiz gibi hem meslek edindirme hem sektöre yeni insanlar kazandırma hem de konaklama sektöründe yaşanan personel sorununu bir nebze olsun çözmek için bir uğraş içine girdik" dedi.

  SEZON MART'TA BAŞLIYOR
  2023 yılında da hem yurt içi hem de dışında tanıtım ve fuar çalışmalarına devam edeceklerini söyleyen Başkan Oktay, "Hem EMİTT hem de İzmir Travel Turkey'de hakikaten Marmaris'in ciddi şekilde gözle görülür şekilde öne çıkmaya başladığı dile getirildi. Önümüzdeki hafta itibariyle Hollanda, Finlandiya, Danimarka, Stuttgart sonrasında şubat ayı içerisinde Balkanlar, Sırbistan, Bulgaristan, Danimarka, Polonya fuarları var. Tüm bunlarda Marmaris olarak tek vücut şekilde çalışmalarımızı gerçekleştireceğiz. Sezonumuzu uzatmış durumdayız. Baktığınızda özellikle ana pazarımız İngiltere'den mart ayının ortası itibariyle uçuşlarımız başlıyor bu çok kıymetli. Kasım ortasına kadar aynı şekilde bu uçaklar devam ediyor. Yapılacak çalışmalarda kasım sonuna sürdürebilir miyiz diye de çalışmalarımız devam etmekte" diye konuştu. Başkan Oktay, fuarlarda Marmaris'in tanıtım stantlarının yine göz dolduracağını da kaydetti.

  MARMARİS ÖRNEK OLACAK
  Toplantıda söz alan Marmaris Ticaret Odası Başkanı Mutlu Ayhan ise "Turizm sektörü için çok büyük önem teşkil eden bu kursun bir başlangıç olduğunu söyleyebilirim. Bu süreç bittikten sonra farklı alanlarda da kurslarımızı açmaya başlayacağız" derken GETOB Başkanı Mustafa Deliveli de "Personel eksikliği en büyük sorun. Bizim bölgemizde böyle bir adım atılması, en önemlisi nitelikli personel bulma konusundaki sorunumuzu çözecek bir proje olması açısından çok değerli. İnanıyorum ki bu proje kısa sürede Türkiye'ye örnek olacak şekilde büyüyecek ve sektörümüzün şu an en büyük sorunu olan nitelikli personel sorununa çözüm olacak" diye konuştu. Turizm Üst Kurulu Başkanı Ali Kırlı'nın da yapılan çalışmalarla ilgili bilgi verdiği toplantıda kurul üyeleri de söz alarak görüşlerini bildirdi.(DHA)

  FOTOĞRAFLI

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow