Marmaris'te yangın çalıştayı başladı

Marmaris'te yangın çalıştayı başladı
Marmaris'te yangın çalıştayı başladı

MUĞLA'nın geçen ağustos ayında tarihinin en büyük orman yangınını yaşayan Marmaris ilçesinde yangın çalıştayı başladı. İki gün sürecek çalıştayda yangın öncesi, sırası ve sonrasında yapılması gerekenlerle ilgili görüşlerin paylaşılacağı bildirildi.
Marmaris Belediyesi ve Ahbap Platformu iş birliği ile düzenlenen 'Orman Yangınlarını Önleme, Söndürme ve Yanan Alanların Restorasyonu Çalıştayı'nın açılışı gerçekleştirildi. 7 üniversite ve ilgili kurumlardan konuşmacıların sunum yaptığı çalıştayın iki gün süreceği bildirildi. Hacettepe Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Karabük Üniversitesi, Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi, Gümüşhane Üniversitesi, Uluslararası Antalya Bilim Üniversitesi, Burdur Mehmet Akif Üniversitesi'nin orman fakültelerinden akademisyenlerin katkı sunduğu çalıştayın açılış konuşmasını Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay yaptı. Daha önce de yangın çalıştaylarının yapıldığını hatırlatan Oktay, "Bu çalıştayla birlikte daha yeni, çözüme daha etkili fikirlerin oluşacağına inanıyorum" dedi.

EKSİKLER TESPİT EDİLECEK
Marmaris'te geçen yaz yaşanan yangında 9 bin 52 hektarı ormanlık olmak üzere toplam 13 bin 600 hektar alanın zarar gördüğünü hatırlatan Belediye Başkanı Oktay, çeşitli kurum ve sivil toplum kuruluşlarıyla yangından sonra gerekenleri yapmaya özen gösterdiklerini söyledi.
Oktay, "Tabiiki eksikliklerimiz olabilir. Bu çalıştayla bu eksiklerin tespitlerinin de doğru şekilde yapılacağına inanıyorum. Yaşadığımız travma, yaşadığımız afet oldukça büyük. Yaraların sarılması yönünde tüm kurum ve kuruluşlara ciddi anlamda büyük görevler düşüyor. Önümüzdeki yıllarda da yangın riskinin daha büyük olacağı düşünülürse buradan çıkacak sonuçlar bizler için oldukça önemli. Küllerinden nasıl doğulacağını bu çalıştayın sonucunda göreceğimizi umut ediyorum" dedi.

SAHADA İNCELEME YAPILACAK
AHBAP Derneği Başkan Yardımcısı Emrah Aydoğdu da eğitimin ve bilimin kendileri için çok önemli olduğunu belirtip, "Halkımızın bize gönderdiği kaynakları doğru bir biçimde kullanabilmemiz için uzman görüşüne, onların bizi yönlendirmesine daha doğrusu bilimin icazetine ihtiyacımız var. Bu çalıştay bunun için çok önemli" diye konuştu.
Konuşmaların ardından sunumlara geçildi. Farklı konu başlıklarında 7 üniversitenin katkı verdiği sunumlarla başlayan çalıştayda, akademisyenler ve uzmanlar bilgi paylaşımı ve görüş alışverişinde bulunacak. Katılımcılar yanan bölgelerde de incelemelerde bulunacak. Gerçekleştirilecek yuvarlak masa toplantılarının ardından sonuç bildirgesi kamuoyu ile paylaşılacak.

MARMARİS (Muğla), (DHA)


 

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS