hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Osman Gürün : Depremi önleyemeyeceğimize göre afete hazır, güvenli, dirençli kentler oluşturmak zorundayız

  Osman Gürün : Depremi önleyemeyeceğimize göre afete hazır, güvenli, dirençli kentler oluşturmak zorundayız
  expand

  Osman Gürün : Depremi önleyemeyeceğimize göre afete hazır, güvenli, dirençli kentler oluşturmak zorundayız

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  MUĞLA, (DHA)-MUĞLA Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Türkiye'yi yasa boğan Kahramanmaraşlı depremlerin ardından gündeme gelen yatay mimari ve kat sınırlamaları konusunda açıklamalarda bulunup, "Depremi önleyemeyeceğimize göre afete hazır, güvenli, dirençli kentler oluşturmak zorundayız" dedi.

  Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Afet Koordinasyon Merkezi'nde (AKOM) yapılan basın buluşmasında, deprem bölgesi olan Muğla'da uyguladıkları imar politikaları ve yatay mimari hakkında bilgi verdi. Başkan Gürün, sözlerine Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün "Felaket başa gelmeden evvel önleyici ve koruyucu tedbirleri düşünmek lazımdır, geldikten sonra dövünmenin yararı yoktur" sözüyle başladı.  Depremin bilimsel bir gerçek olduğunu belirten Gürün, ""Depremi önleyemeyeceğimize göre afete hazır, güvenli, dirençli kentler oluşturmak zorundayız" dedi.

  Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından gündeme gelen yatay mimari ve kat sınırlaması konusunda örnek kentlerden birinin Muğla olduğuna dikkati çeken Başkan Gürün, "Muğla'da her zaman imarla ilgili belli bir disiplin vardı" diye konuştu. Başkan Gürün, şöyle devam etti: "Ancak önceki dönemlere baktığımızda şehrin nüfusu bu kadar fazla değildi. 1999 yılında göreve geldiğimde 30 bin olan nüfus şu an 100 bini aştı. Ancak biz hiçbir zaman 'nüfus artışına göre kat sayısını arttıralım' diye düşünmedik. Gerekli zemin etütlerini yaptık ve sağlam olan bölgeleri imara açarak kat sınırlaması uyguladık ve yatay mimariyi teşvik ettik. Bu kapsamda hazırladığımız imar planlarını da 4 ve 2 katlı olarak organize ettik. Türkiye verilerine göre Muğla'da ortalama bina kat sayısı 2.5. Bu özelliğimiz ile Türkiye'de en düşük kat sıralamasında 3'üncü sıradayız. 1'inci sıra Ardahan, 2'nci sıra ise Ağrı var. Bu bölgelerin nüfuslarına ve turizm ile artan sirkülasyona baktığımızda Muğla ile kıyaslanamayacağını göreceksiniz. Biz hem nüfusu en yüksek hem de kat sınırlaması en düşük kentiz diyebiliriz. Bunun en önemli nedeni şehrin belli bir disiplin içinde depreme hazırlanması ve çevrenin korunmasına yönelik attığımız adımlar doğrultusunda yapılmaktadır." (DHA)

  FOTOĞRAFLI

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow