Osmaniye’de gençlere afet ve ilk yardım eğitimi verildi

Osmaniye’de gençlere afet ve ilk yardım eğitimi verildi

Osmaniye’de gençlere afet ve ilk yardım eğitimi verildi

Osmaniye’de gençlere afet ve ilk yardım eğitimi verildi

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İbrahim EMÜL/OSMANİYE, (DHA) – OSMANİYE’de gençlere, Afetlerle Mücadelede Gönüllü Timler Projesi çerçevesinde afet bilinci, arama kurtarma ve ilk yardım eğitimleri verildi.
İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü tarafından desteklenen, Velhasıl Sosyal Yaşam Eğitim ve Kültür Derneği tarafından yürütülen Afetlerle Mücadelede Gönüllü Timler Projesi'nin Afet Bilinci, Arama Kurtarma Farkındalık ve İlk yardım Farkındalık Eğitimleri Osmaniye Gençlik Merkezi'nde düzenlendi. Eğitimlerin 3 gün boyunca devam edeceği belirtildi.
Proje Koordinatörü Aynur Karabulut, öğrencileri ziyaret eden Vali Erdinç Yılmaz’a bilgi verdi. Karabulut, "Gençlere ilk yardım nasıl yapılır, yolda geçerken ya da ailemizde herhangi bir vaka olduğunda en azından Heimlich manevrası nasıl yapılır, solunum nasıl yapılır, nasıl temel yaşam desteği verebiliriz, bu noktada bilgilendirme yapıyoruz. Dün bütün gün arkadaşlarımıza bu bilgileri verdik. Bugün de AFAD'dan arkadaşlarımız aramızdalar AFAD İl Müdürümüzün koordinesi ve desteğiyle. Afet bilinci üzerine, afet öncesi ne yapmamız gerekiyor, yangın bilinci üzerine teorik bir bilgi verdik. Daha sonra da pratik uygulama yapacağız. Yarınki eğitimimizde de afet eğitimine devam ederek, özellikle çadır nasıl kurulur konusunda eğitim vereceğiz" dedi.
'AFETLERİ HER ZAMAN YAŞAYABİLİYORUZ'
Vali Yılmaz ziyareti sırasında yaptığı konuşmada, gençlere verilen eğitimler için teşekkür ederek “Afetleri her zaman yaşayabiliyoruz. 6 Şubatt'a dünyanın en büyük kara depremini yaşadık. 500 yılda olabilecek bir depremi yaşadık. Türkiye’nin her yerinde deprem olabilir, maalesef 'şurada deprem olmaz' deme imkanımız olmayan bir coğrafyada yaşıyoruz. Biz bu coğrafyayı terk etmeyeceğiz, bu vatan bizim için cennet vatan. Verilen bu bilgilerin öğrenilmesi gerçekten çok önemli, hayat kurtarır. Hayat kurtarmanın ne kadar kıymetli olduğunu hepimiz biliyoruz. Bir insanın hayatını kurtarmaktan daha güzel ne olabilir? Depreme dayanıklı bina yaparsak hayatta kalırız. Onun dışında bilmemiz gereken de bu bilgiler, bunları da bilirsek tamamlamış olacağız. Bu nedenle bu bilgiler çok kıymetli" diye konuştu.
Vali Yılmaz, programın devamında yangın söndürme eğitiminin uygulamalı bölümüne gençlerle birlikte katıldı. (DHA)
FOTOĞRAFLI

 

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber