hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  İkizdere’ye sağlık turizm meslek yüksekokulu talebi

  İkizdere’ye sağlık turizm meslek yüksekokulu talebi
  expand

  İkizdere’ye sağlık turizm meslek yüksekokulu talebi

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Rukiye MEYVECİ/RİZE, (DHA) - RİZE’nin doğal güzellikleri ve sağlık turizmi ile öne çıkan ilçesi İkizdere’de Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (RTEÜ) bünyesinde sağlık meslek yüksekokulu kurulması için çağrıda bulunuldu.  

  Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Ekşioğlu Vakfı Başkanı Süleyman Ekşi, İkizdere ilçesinin yüzölçümü bakımından kentin en büyük ilçesi olduğunu söyledi. Ekşi, “İkizdere’mizin ön gördüğümüz gelişmesini sağlayacak en önemli konu turizm ve sağlık sektörüdür. Kışın ilçenin toplam nüfusu 7 bin, yazın 25 bine kadar çıkıyor. Ovit Yaylası Bakanlar Kurulu kararıyla Kış Turizm Merkezi ilan edilmiş. İlçemizde bakir kalan çok önemli yaylalarımız var. Önemli turizm alanlarımız bulunuyor. Ovit Tüneli’nin açılması, İyidere’deki lojistiğin yapılması ve son olarak Cumhurbaşkanımızın Rize-Artvin Havalimanı ile Rize’mizi taçlandırması sonucu, bölgenin daha çok gelişeceğini ve kalkınacağını düşünmekteyiz. Burada biz hem ilçemize hem de bölgemize katkı sağlamayı hedefliyoruz” dedi.

  ‘İKİZDERE SAĞLIK TURİZM MESLEK YÜKSEKOKULU KURULMALI’

  Ekşioğlu ailesi ve diğer ailelerin İkizdere’ye çeşitli hayır yatırımları yaptığını söyleyen Ekşi, “Hastaneyi babam ve kardeşlerimle beraber yaptık, öğretmenevini başka bir amcaoğlumuz, diğerini başka bir akrabamız yaptı. Bu yıl Cumhurbaşkanımızın önderliğinde başlatılan Çaykur çay fabrikası inşaatı devam ediyor. İlçemizde gördüğümüz en büyük eksiklik bacasız sanayi olan turizm. Bizim şu anda Türkiye’deki en değerli kaplıcalarımız ve geniş bir otelimiz var. Bölge için turizm ve sağlık sektörü, bunlar bölgenin gelişmesi açısından en önemli konular. Bizim gerek Cumhurbaşkanımızdan gerekse üniversitemizden beklediğimiz, İkizdere’mize sağlık turizm meslek yüksekokulu açılmasıdır. Bunun içinde herkesin katkıda bulunmasını talep ediyorum. Kurulacak yüksekokulla birlikte bölgedeki turizm tesisleri nitelikli ve donanımlı ara eleman ihtiyacını karşılayabilecek, mezunlar kolayca istihdam edilebilecek" ifadelerini kullandı.

  ‘RİZE GELİŞİYOR’

  Erzurum- Kars İpek Yolu denilen bölgenin Ovit Tüneli’nden geçtiğini söyleyen Ekşi, “Ovit Tüneli Türkiye için yüzyıllık bir rüyaydı. Cumhurbaşkanımızın yoğun çalışması, Ulaştırma Bakanlığının gayreti ile şu anda dünyanın 2’nci Türkiye’nin en büyük kara yolu tüneli açıldı. Lojistik Limanı ’da yapıldığı zaman havalimanımızla Rize’mizin çok daha büyümesine, gelişmesine katkı sağlayacak. Bunun yanında ilçemizde birçok viyadük, altyapı, kavşak, yol yapılıyor. Cumhurbaşkanımızın önderliğinde yapılan Türkiye’de şehir hastaneleri pandemi döneminde çok büyük faydasını gördük. Kamunun ilk şehir hastanesini bizim kendi aile firmamızla yaptık, hizmete açtık. Şu anda Samsun, Ordu, Antalya bölgesinde başlamış şehir hastaneleri var. Rize’mizde şu anda dolgusu bitmek üzere olan şehir hastanesi yapılacak. Rize’mizin çehresi son yıllarda değişti. Çay Çarşısı kentimize bir değer kattı. Çay zaten bizim marka değerimiz. Dolayısıyla Rize’mizin son yıllarda sürekli bir gelişme atağı içerisinde olduğunu görmekteyiz” diye konuştu. 

  Ekşi, sözlerini 12-14 Ağustos tarihleri arasında düzenleyecekleri Ekşioğlu Vakfı 22’inci Ovit Yayla Şenlikleri’ne tüm vatandaşları davet ederek tamamladı. (DHA)

  FOTOĞRAFLI

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow