Rize’de, Gürcü Dili kursu açıldı.

Rize’de, Gürcü Dili kursu açıldı.
Rize’de, Gürcü Dili kursu açıldı.

Arzu ERBAŞ /RİZE (DHA)- RİZE’de, Mağdur Ailelere Yardımlaşma ve Dayanışma Derneğinin (MAYDD) girişimleri ile Gürcü dil kursu açıldı. 

Karadeniz Bölgesinde ilk olarak 2018 yılında Rize’de açılan Gürcüce dil kursunun 2'cisi başladı. Mağdur Ailelere Yardımlaşma ve Dayanışma Derneğinin (MAYDD) girişimleri ile Rize Belediyesi tarafından 2'incisi düzenlenen; sertifikalı ‘1. Kur Gürcü Dili Eğitimi ‘RTEÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinde gerçekleştiriliyor. 40 saat sürecek kursa 60 kursiyer katılıyor. İlk dersi RTEÜ Rektör Prof. Dr. Hüseyin Karaman ve Gürcistan'ın Trabzon Başkonsolosu Gela Japaridze de izledi.

'HEM TİCARİ HEMDE SOSYO-KÜLTÜREL HAYATA KATKI SAĞLAYACAK'

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Karaman "Gürcistan'a Türkiye'nin en yakın ili Artvin’den sonra Rize. Dolayısıyla Rize'de birçok Gürcü vatandaşımız var. Gürcistan'da ticari ilişkileri olan birçok insanımız var. Bu kurslar insanımızın işini kolaylaştıracak hem ticaretin gelişmesi hem de sosyo kültürel hayatın gelişmesine ciddi anlamda katkı sunacaktır. Kursiyerlere başarılar diliyorum” dedi.

'KURSA KİTAP DESTEĞİ SAĞLADIK'

Gürcistan'ın Trabzon Başkonsolosu Gela Japaridze kursun iki ülke arasındaki dostluk ve ticari ilişkilerine katkı sağlayacağını belirterek “Başkonsolosluk olarak kursiyerlerimize katkı sağlamak amacı ile bizde kitaplarımızı getirdik. Zaman ayırıp Gürcü dili öğrenmek istedikleri için kursa katılanlara çok teşekkür ediyoruz” ifadesini kullandı.

'GÜRCÜ DİLİNİN BİLİNMESİ GEREKİYOR'

Kurs hocası Fen Edebiyat Fakültesi Gürcü Dili Ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Harun Çimke ilk kursuda, ikincisinede yoğun ilgi olduğunu söyleyerek “İlk kursumuzda da 60 öğrenci vardı, ikinci kursumuzda da yine aynı oranda katılım sağlandı. Gürcistan'da çok sayıda Türk iş adamı var. Gürcistan'da Türkçe 1935 yılından itibaren öğrenilmekte ve Batum Acara bölgesinde gürcülerin yüzde 3'ü Türkçe biliyor. Her yıl  binlerce kişi orada Türkçe kursuna gidiyor, Türkçe öğrenmeye çalışıyorlar. Bunun sebebi de Türkiye ile ilişkilerini geliştirebilmek, Türklerin yanında iş bulabilmek. Rize Gürcistan'a çok yakın bir şehir, oradan buraya gelen, buradan Gürcistan'a giden çok fazla insan var. Ticari ilişkiler var, bu irtibatın sağlanabilmesi için de Gürcü dilinin bilinmesi gerekiyor” dedi.

'BİZİM BU DİLİ ÖĞRENME VAKTİMİZ GELDİ'

Kursun açılması için girişimlerde bulunan Mağdur Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Nuriye Kaputoğlu “Gürcüler Türkçeyi çok iyi biliyor. Biz bu konuda eksik kaldık. Gürcüler artık bölgemizde çeşitli iş sektörlerinde çalışmaya başladı, artık bizim de bu dili öğrenmeye vakti gelmişti. 1. etabını önceki yıl gerçekleştirdik şimdi ikinci kursumuz açtık. Bir komşu ülke ile bu kadar içli dışlı isek onların dilinide öğrenmemiz şart oluyor bize. Biz bunu başlattık başka illerde devamının gelmesini isteriz” açıklamasında bulundu.

'KURSA 60 KURSİYER KATILIYOR'

Kursiyer Erol Altun devlet memuru olduğunu belirterek “Artvin Gürcülerindenim. Gürcüce dili zaman geçtikçe yok oluyor ilimizde. Babam Gürcüceyi çok iyi bilirdi, ben çok az biliyorum, çocuklarım hiç bilmiyor. Gürcüce dilinin ailemde ve çevremde devam etmesi için katıldım” derken Gürcistan’la ticaret yapan Hamza Köse” Gürcistan'da ticaretle uğraşıyorum ve çok fazla dile ihtiyacım var. Gürcü dili bilmek günlük hayatta da beni çok rahatlatacak. Öğrenmek için kursa başladım” ifadesini kullandı.

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS