hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  G20 zirvesi bir gün Samsun’da yapılabilir

  G20 zirvesi bir gün Samsun’da yapılabilir
  expand

  G20 zirvesi bir gün Samsun’da yapılabilir

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Gökhan İÇKİLLİ/SAMSUN, (DHA)- SAMSUN Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Atakum ilçesinde 47 bin 452 metrekarelik alana yapılacak olan Kongre ve Kültür Merkezi projesiyle ilgili olarak, dünyanın en önemli toplantılarının burada yapılacağını ifade ederek, “Hatta bir gün G20 zirvesinin de burada yapılacağını hesaplayarak projeyi yapıyoruz” dedi.

  Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) ile Samsun Büyükşehir Belediyesi (SBB) arasında toplamda 47 bin 452 metrekarelik alana inşa edilecek Kongre ve Kültür Merkezi 2 katlı olarak inşa edilecek. İçerisinde bin 800 kişilik ana kongre salonu, 750 kişilik ana tiyatro salonu, 2 bin 500 kişilik balo salonu, 90 kişilik cep tiyatrosu, 108 kişilik cep sineması, 8 toplantı salonu, 200 kişilik amfi ile resepsiyon alanı yer alacak. 18 ayda tamamlanacak olan Kongre ve Kültür Merkezi, İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nden sonra metrekare olarak en büyük merkez olacak. 

  G20 ZİRVESİ BİR GÜN SAMSUN’DA YAPILABİLİR
  Atakum ilçesine yapılacak olan Kongre ve Kültür Merkezi projesi hakkında bilgi veren Başkan Demir, “Atakum ilçesinde 47 bin 452 metrekarelik alana inşa edilecek Kongre ve Kültür Merkezi, proje kapsamında bütün yol kavşak, üniversite tamamı yeni proje ile değişecek. Dünyanın en önemli toplantıları burada yapılacak. Kongre ve Kültür Merkezi’nin yapılacağı yer Samsun’un en iyi lokasyonlarnıdan biri. Tam OMÜ’nün giriş kısmı. Bu sene içerisinde temelini atacağız. Hatta bir gün G20'nin burada yapılacağını hesaplayarak projeyi hesaplıyoruz. 40'a yakın salon olabilecek. Yoğun bir kongre olması durumunda 40 ayrı yerde toplantı aynı anda yapılabilir kongre merkezi inşa edeceğiz. 3 ayrı güvenli girişi olacak” diye konuştu.

  FOTOĞRAFLI
   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow