Kuzey Anadolu Fay Hattı’nın geçtiği Samsun kentsel dönüşümle yenileniyor

Kuzey Anadolu Fay Hattı’nın geçtiği Samsun kentsel dönüşümle yenileniyor

Kuzey Anadolu Fay Hattı’nın geçtiği Samsun kentsel dönüşümle yenileniyor

Kuzey Anadolu Fay Hattı’nın geçtiği Samsun kentsel dönüşümle yenileniyor

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Ersin DEMİR/SAMSUN,(DHA) - KUZEY Anadolu Fay Hattı’nın şehrin 55 kilometre güneyinden geçtiği Samsun’da kentsel dönüşüm çalışmaları hız kazandı. Birinci derece deprem bölgesi olan kentte 12 mahalle dönüşüme tabi tutulacak. Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, “Yaklaşık 12 mahallemizde kentsel dönüşüme ihtiyaç var. Bu alan 80 bin insanın yaşadığı bir alan. Kentsel dönüşüm ihtiyacını yaklaşık 5-6 yıl içerisinde tamamını gerçekleştirmiş olacağız” dedi.

Kahramanmaraş’ta 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki iki depremin 11 ilde yol açtığı yıkım, kentsel dönüşüm çalışmalarını tekrar gündemin ilk sıralarına taşıdı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, deprem tehdidi altındaki şehirlerin tamamında kentsel dönüşüm çalışmalarını hızlandıracaklarını söylemesinin ardından Kuzey Anadolu Fay Hattı’nın yer aldığı ve merkezinin ikinci, Ladik, Havza ve Vezirköprü ilçelerinin ise birinci derece deprem bölgesi olduğu Samsun’da da bu anlamda çalışmalar hız kazandı.

LADİK’TE 7.2 BÜYÜKLÜKTE DEPREM OLMUŞTU

Samsun il merkezine ortalama 55 kilometre mesafede şehrin güneyinde yer alan ve Türkiye’nin en büyük depremleri üreten, dünyanın en önemli faylarından biri kabul edilen Kuzey Anadolu Fayının 26 Kasım 1943 yılında neden olduğu Ladik merkezli 7.2 şiddetindeki deprem, kent merkezi başta olmak üzere çevresine büyük zarar verdi. 

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı öncülüğünde Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından kentsel dönüşüme tabi tutulacak alanlar belirlendi. Özellikle merkezde 12 mahallenin kentsel dönüşüme tabi tutulacağı Samsun’da rezerv konutlar inşa edilmeye ve hak sahiplerine teslim edilmeye başlandı.

12 MAHALLEDE DÖNÜŞÜME İHTİYAÇ VAR

Kentsel dönüşümün bu noktadaki önemine değinen Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, “Şu anda depremin yıkıma sebebiyet verdiği yerlere baktığımızda bunların arasında nüfusu artan şehirlerimiz geliyor. Dolayısıyla özellikle 1970-80’li yıllarda yapılan yapıların daha çok yıkıldığını görürüz. Samsun’da bu yıllarda göç almış bir şehir. Dolayısıyla planlama ve imar çalışmaları o günkü şartlardaki mühendislik statik hesaplamalarının yetersiz olması nedeniyle kentte ciddi anlamda bir yapı stokumuz söz konusu” dedi.

Özellikle son üç yılda çok ciddi anlamda bir ‘kentsel dönüşüm ve sanayi dönüşümü’ diye Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile yürüttükleri 3 projelerinin olduğunu vurgulayan Başkan Demir, “Şu anda onların rezerv inşaatları bitti ve görüşmeler devam ediyor. Akabinde yine bizim eski Samsun dediğimiz yaklaşık 12 mahallemizde kentsel dönüşüme ihtiyaç var. Samsun’daki kentsel dönüşüm ihtiyacını yaklaşık 5-6 yıl içerisinde tamamını gerçekleştirmiş olacağız. Şehir merkezinde kentsel dönüşüme tabi tutulacak alan yaklaşık 75- 80 bin civarındaki nüfusun yerleşik olduğu alan” diye konuştu.

Kentsel dönüşüme tabi tutulan Canik İlçesi Yeni Mahallede 30 adet blok, 684 daire, 29 dükkan, 2 adet otopark ve caminin yer aldığı 50 dönümlük alanda yapılan rezerv konutlar ile İlkadım İlçesi Kıran Mahallesi’nde 1404 konut inşaatları tamamlandı. Canik İlçesi Yenimahalle Muhtarı İdris Yıldız, "Bölgemizde yenilenme gündemde. Yıllardır süregelen bir olay. Kamulaştırmalar tamamlandı ve şu anda Emlak Konut tarafından binalar yapıldı. Vatandaşlara verilmeye başlandı. TOKİ binalarının ayakta kaldığı söyleniyor. Mahallemizin dönüşümü ve gelişiminden memnunuz” dedi. (DHA)

FOTOĞRAFLI

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber