hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Sivas Valisi Ayhan'dan çocuk işçilere tarlada eğitim sözü

  Sivas Valisi Ayhandan çocuk işçilere tarlada eğitim sözü
  expand

  Sivas Valisi Ayhan'dan çocuk işçilere tarlada eğitim sözü

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  SİVAS, (DHA) - SİVAS Valisi Salih Ayhan, Kangal Kocakurt köyünde patates hasadına katıldı. Hasat sırasında Şanlıurfa’dan gelen mevsimlik işçiler ile birlikte tarlada çalışan çocukları gören Vali Ayhan, yeni ders yılında okula gitmeyerek derslerini aksatan çocuklar için çadır sınıf veya taşımalı eğitim talimatı verdi.
  ‘Üreten Çiftçi Gelişen Sivas’ projesi kapsamında Kangal Kocakurt köyünde 25 dönüm arazide patates hasadı programına katılan Vali Ayhan, çiftçilerle bir araya geldi. Programa İl Jandarma Komutanı Albay İdris Tataroğlu, İl Emniyet Müdürü Burhan Akçay, İl Genel Meclisi Başkanı Hakan Aksu, İl Tarım ve Orman Müdürü Seyit Yıldız katıldı. İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından düzenlenen hasat programı sırasında Şanlıurfa’dan gelen mevsimlik işçiler ile birlikte tarlada çalışan çocukları gören Vali Salih Ayhan, yeni ders yılı başlamasına rağmen eğitimlerinden geri kalan öğrenciler için Kangal Kaymakamı Ahmet Fatih Sungur’a tarlada, İl Millî Eğitim Müdürü Ergüven Aslan’a da telefon ile talimatlarda bulundu. Okul yerine tarlaya giderek patates toplayan öğrencilerin eğitimden geri kalmamaları için çocuklara çadır sınıf veya taşımalı eğitim konusunda talimat verdi.
  Ayhan, hasadın yapıldığı tarlaya geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Sivas Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı tarafından çadır kurulmasını, çadırın içinin sınıf ortamı şeklinde düzenlenmesini, Millî Eğitim Müdürlüğü tarafından da öğretmen görevlendirilmesini istedi. Mümkün olan durumlarda en yakın eğitim kurumuna taşıma yapılmasını, İl Millî Eğitim Müdürü Ergüven Aslan’a il genelinde kaç tarım işçisi çocuğun olduğunun tespit edilerek onlarında eğitim hayatlarından geri kalmamaları için gerekli önlemin alınmasını da isteyen Vali Ayhan, patates toplayan öğrenciler ile de bir süre sohbet ederek, derslerinde başarılı olma sözü aldı.

  FOTOĞRAFLI

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow