hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Sivas Belediyesi'nden Orta Asya gezisi ödüllü yarışma

  Sivas Belediyesinden Orta Asya gezisi ödüllü yarışma
  expand

  Sivas Belediyesi'nden Orta Asya gezisi ödüllü yarışma

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  SİVAS, (DHA) - SİVAS Belediyesi tarafından düzenlenen 'Diriliş Nesli Ahmed Yesevi Yolunda Kitap Okuma ve Bilgi Yarışması' kapsamında dereceye giren öğrenciler için ödül töreni düzenlendi. 
  Proje kapsamında şehir merkezindeki toplam 2 bin lise öğrencisine tarihçi-yazar Yavuz Bahadıroğlu'nun Ertuğrul Gazi, yazar Fatih Duman'ın ise Pir ve Kızılelma kitapları dağıtıldı. Kitaplarının okunması ve tahlili sonrasında düzenlenen sınavda 700 öğrenci yarıştı. Sınava giren 700 öğrenci hızlı trenle Ankara ve Konya gezilerine götürülecek. Dereceye giren 11 öğrenci için de Orta Asya gezisi düzenlenecek. Sivas Belediyesi öncülüğünde Milli Eğitim Müdürlüğü ve Eğitimde Diriliş Derneği tarafından organize edilen yarışma sonucunda dereceye giren öğrenciler için Fidan Yazıcıoğlu Kültür Merkezi'nde ödül töreni düzenlendi. Şiir dinletisi ve ödül töreni programına; Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, Ak Parti Milletvekili Semiha Ekinci, kurum müdürleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve öğrenciler katıldı.
  Töre de konuşan Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, "Biz yola çıkarken 'İnsanı yaşat ki devlet yaşasın' anlayışına uygun olarak eğitim camiamızla birlikte şehrimizin, ülkemizin, geleceğimizin sahibi gençlerimizi merkeze aldık. Eğitim noktasında milli manevi değerlere haiz bir gençlik yetişmesi için ne yapabiliriz dedik. Konunun paydaşlarıyla gençlik çalışmalarımızı koordine ettik. Bizim derdimiz sizlerin güçlü bir ülkede yaşaması adına sizlerle birlikte size dayatmadan, direktif vermeden size nasıl yapalım diyerek güzel eserler ortaya koymak, tarihimizi geçmişimizi iyi anlatmak. Sizin milli ve manevi duyarlılığa haiz olmanız noktasında gayret göstermek. Daha önce Eğitimde Diriliş Derneği ile bir program yaptık gençleri Bosna'ya götürdük. Aliya İzzet Begoviç'in kitaplarını okutarak güzel bir program yaptık. Bugün de ikincisini icra ediyoruz. Yarışmaya 2000 kişi müracaat etmiş, projeye katılan gençlerimizi tebrik ediyorum. Sınava giren tüm öğrencilerimizle önce Ankara'yı sonra Konya'yı ziyaret edeceğiz. Sınavda dereceye giren öğrencilerimizi de Orta Asya'ya Semerkant ve Buhara'ya götüreceğiz. Bu projeye katkı veren herkesi tebrik ediyorum. Projeye destek veren herkese teşekkür ediyorum" dedi. 
  Konuşmaların ardından şiir dinletisi ve ödül töreni gerçekleştirildi.(DHA)

  FOTOĞRAFLI

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow