hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  KTÜ DENAR-1 bilimsel araştırma gemisi yenilendi

  KTÜ DENAR-1 bilimsel araştırma gemisi yenilendi
  expand

  KTÜ DENAR-1 bilimsel araştırma gemisi yenilendi

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Salim SARIKOÇ/TRABZON,(DHA)-TRABZON'da Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Sürmene Deniz Bilimleri Fakültesi’nce bilimsel araştırmalarda kullanılan KTÜ DENAR-1 bilimsel araştırma gemisi, tamamlanan bakım çalışmaları sonrası düzenlenen törenle akdemik yetkililere teslim edildi.  

  KTÜ Sürmene Deniz Bilimleri Fakültesi’ne ait, 33 metre boyunda, 19 kişi kapasiteli, Karadeniz’de bilimsel araştırmalarda kullanılan 2015 yapımı KTÜ DENAR-1 bilimsel araştırma gemisi, Ağustos ayında Sürmene Çamburnu tersanesinde bakıma alındı. Karadeniz’de araştırma yapmak üzere gerekli cihaz ve donanımının taşınabileceği, uzun seferlere çıkmaya uygun araştırma gemisinin bakım ve onarımı 3 ayda tamamlandı. Bakımı tamamlanarak denize açılmaya hazır hale getirilen KTÜ DENAR-1 bilimsel araştırma gemisi, Sürmene Çamburnu tersanesinde düzenlenen törenle fakülte yetkililerine teslim edildi.

  ‘EĞİTİMİ DESTEKLİYORUZ' 

  Törende konuşan Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Denizcilik Genel Müdürü Ünal Baylan, KTÜ DENAR-1 bilimsel araştırma gemisinin onarımı konusunda Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun talimat verdiğini söyledi. Baylan “Bakanlığımız olarak eğitimi destekliyoruz. Bizlerden sonra mezun olacak kardeş ve arkadaşlarımızın da, bizim gibi bayrağımızı en yüksekte temsil etmelerinin ve ülkemizin istihdamına katkı sağlamalarının burada alacakları eğitimlerle mümkün olduğunun bilincindeyiz. Bunu artırmak için elimizden geleni yapıyoruz” dedi.

  ‘PİLOT ÜNİVERSİTE SEÇİLDİK’

  Araştırma gemisinin bilimsel çalışmalarda kullanılacağını söyleyen KTÜ Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Çuvalcı da “Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) hocalarımızın araştırmalarına, patentlerine bakarak üniversitemizi iklim değişikliği konusunda pilot üniversite seçti. Bu manada deniz araştırmaları çok önemli. Sürmene Deniz Bilimleri fakültemiz, tüm fakültelerimiz içinde en fazla proje üreteni. O nedenle burada araştırma gemisi olmazsa olmazdı. Karadeniz ekosistemine yönelik yapılacak her çalışmada bu gemi kullanılacak. Bu çok önemli bir adımdır, bundan sonrası daha önemlidir. Destek veren tüm yetkililere teşekkür ediyoruz” diye konuştu. (DHA)

  FOTOĞRAFLI

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow