Sağlıklı Gelecek Bisikletle Gelecek Projesi bu defa Uşak Spor Lisesi'nde

Sağlıklı Gelecek Bisikletle Gelecek Projesi bu defa Uşak Spor Lisesi'nde

Sağlıklı Gelecek Bisikletle Gelecek Projesi bu defa Uşak Spor Lisesi'nde

Sağlıklı Gelecek Bisikletle Gelecek Projesi bu defa Uşak Spor Lisesi'nde

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

UŞAK, (DHA)-UŞAK Belediyesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğiyle hayata geçirilen 'Sağlıklı Gelecek Bisikletle Gelecek Projesi' bu defa Uşak Spor Lisesi öğrencilerinin yüzünü güldürdü. Okulda düzenlenen programda gençler bisikletlerini aldı, sağlıklı yaşama çağrı yapıldı. Etkinlikte, Uşak Valisi Turan Ergün, Uşak Belediye Başkanı Mehmet Çakın, Uşak İl Milli Eğitim Müdürü Bülent Şahin ve il protokolü sağlıklı bir nesil için pedal çevirdi.

Sağlıklı nesillerin yetiştirilmesi ve sportif faaliyetlerin gençler için alışkanlık haline gelmesi adına birçok projeyi hayata geçiren Uşak Belediyesi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile iş birliği içinde gerçekleştirdiği 'Sağlıklı Gelecek Bisikletle Gelecek' projesinin ikinci adımını attı. Daha önce Alper Günbayram Ortaokulu ve Saime-Sefa Erdoğan Ortaokulu'nda bisiklet, koruyucu ekipman ve sağlık verisi takibi için akıllı saat dağıtımı gerçekleştirildi. Projenin bu defaki adresi ise Uşak Spor Lisesi oldu.

SAĞLIKLI BİR NESİL İÇİN PEDALLARA BASILDI

Uşak Valisi Turan Ergün, Uşak Belediye Başkanı Mehmet Çakın, Uşak İl Milli Eğitim Müdürü Bülent Şahin ve il protokolü sağlıklı bir nesil için pedal bastı. Spor Lisesi'ne kadar yaklaşık 2 kilometrelik yolu bisikletlerle giden protokol üyeleri, okul içerisinde öğrencilerle bir araya geldi. Öğrencilerin hazırladığı dans ve akrobasi gösterilerinin ardından 75 adet bisikletin dağıtımı yapıldı.

'KARBON EMİSYONSUZ BİR ŞEHİR HEDEFLENİYOR'

Projeyi yeni bir okulda daha hayata geçirmekten memnuniyet duyduklarını ifade eden Uşak Belediye Başkanı Mehmet Çakın, "Bu proje, şehrimizdeki gençlerimizin bisiklet kullanımını artırmasıyla hem kendi sağlıkları açısından hem de doğamızın ve çevremizin daha sağlıklı bir geleceğe kavuşması açısından büyük bir önem arz ediyor. Gelişen dünyada bisiklet kullanımının son derece yaygınlaşmasının yanı sıra yürüyerek ulaşım sağlamak da oldukça önemli bir hale gelmiş durumda. Hatta iklim krizi ve iklim değişikliği sorunlarını ocak ayında güneşli bir günde bu programı gerçekleştirirken de görmekteyiz. Bu durum ne kadar güzel gibi görünse de tarımsal açıdan ve canlıların sağlığı açısından oldukça tehlikeli. Buna yol açan faktörler ise sera gazları, egzoz gazları gibi zararlı gazlarla karbon yayılımının dünyada çok fazla artmış olması. Türkiye'nin de taraf olduğu Paris İklim Antlaşması'nın getirmiş olduğu yükümlülükler çerçevesinde dünyadaki herkesin karbon ayak izi tespit edilerek karbon üretmeyen şekle getirilmesi gerekiyor. Ülkelerin karbon üretmeyen bir şekle gelmesi için elbette önce şehirlerin karbon üretmeyen bir yapıya kavuşması gerekiyor. Bundan sonra göreceğiz ki turizm sektöründe bile insanlar bir yere tatil planlaması yaparken gidecekleri yerlerin karbon üretip üretmediğine bakacaklar. Bu nedenle Uşak olarak bizler de karbon üretmeyen bir şehir için çalışıyoruz. Bisiklet kullanımını yaygınlaştırmak ise karbon emisyonunu azaltmak için önemli unsurlardan biri" dedi.

Obezitenin dünyada her geçen gün kendine daha geniş yer bulan bir konu başlığı olduğunu ifade eden Uşak Belediye Başkanı Mehmet Çakın, “Obeziteye karşı mücadelede ise en önemli unsur hareket etmek. Bisiklet sürmek, yürümek, koşmak bizim bu hastalıkla mücadeledeki en önemli silahlarımızdır" diye konuştu.

'SPORU HER ALANDA SEVİYOR, DESTEKLİYOR, GENÇLERİMİZİ TEŞVİK ETMEYE ÇALIŞIYORUZ'

Uşak Valisi Turan Ergün ise "Bizler sporu her alanda seviyor ve destekliyor, gençlerimizi de teşvik etmeye çalışıyoruz. Sağlıklı Gelecek Bisikletle Gelecek Projesi'nin ikinci adımında tüm kurumlarımızla iş birliği içerisindeyiz ve üçüncü okula bisikletlerin dağıtımını gerçekleştiriyoruz. Bizler görev ve yetki alanımız çerçevesinde Uşak'ımıza ne kazandırabiliriz diye düşünüyor, bu kapsamda birçok önemli çalışma hayata geçiriyoruz" dedi.(DHA)

FOTOĞRAFLI

 

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber