hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  TCG Anadolu'yu ziyaret ettiler

  TCG Anadoluyu ziyaret ettiler
  expand

  TCG Anadolu'yu ziyaret ettiler

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  UŞAK, (DHA)-UŞAK Belediyesi Genç Kuşak Topluluğu tarafından İstanbul'daki Türkiye'nin ilk uçak ve en büyük savaş gemisi TCG Anadolu'ya gezi düzenlendi. Yaklaşık 100 öğrencinin katıldığı gezide, öğrenciler, TCG Anadolu'nun güvertesindeki Türkiye'nin ilk insansız savaş uçağı Bayraktar Kızılelma ve kanatları katlanabilen Bayraktar TB3 SİHA'yı dikkatle inceledi. Milli yatırımları yerinde gören topluluk, kentin kültürel değerleriyle de özel bir bayram yaşadı.

  Uşak Belediyesi tarafından kurulan, sosyal ve kültürel etkinliklerin adresi Genç Kuşak Topluluğu, gezilerine bir yenisini daha ekledi. Uşak Belediye Başkanı Mehmet Çakın'ın kişisel sosyal medya hesabından yaptığı ve Genç Kuşak Topluluğu'nu heyecanlandıran gezi çağrısıyla; topluluk hızla hazırlıklarını tamamladı ve dünyanın ilk SİHA gemisi TCG Anadolu'ya gençlerle ziyaret gerçekleştirildi. Ramazan Bayramı'nın ikinci gününde İstanbul Sarayburnu Limanı'na yapılan gezi gençlere unutamayacağı anlar yaşattı.

  Yaklaşık 100 öğrencinin katılımıyla düzenlenen gezinin başlangıcında Türkiye'nin ilk uçak ve en büyük savaş gemisi TCG Anadolu ziyaret edildi. Geminin uçuş güvertesinde yer alan, Türkiye'nin ilk insansız savaş uçağı Bayraktar Kızılelma ve kanatları katlanabilen Bayraktar TB3 SİHA'yı öğrenciler dikkatle inceledi.

  Öğrencileri kendine hayran bırakan 231 metre uzunluğa ve 32 metre genişliğe sahip TCG Anadolu, araç güvertelerinde 13 tank, 27 zırhlı amfibi hücum aracı (ZAHA), 6 zırhlı personel taşıyıcı, 33 muhtelif araç, 15 römork olmak üzere toplamda 94 araç taşıyabiliyor. Uçuş güvertesinde 10 helikopter veya 11 adet SİHA konuşlandırılabilen gemi, hangarında ise 19 helikopter veya 30 SİHA taşıyabiliyor. TCG Anadolu toplamda 1223 personele ev sahipliği yapabiliyor. Gemide, tam teşekküllü hastane imkanı ve 2 ameliyathane de bulunuyor.

  Milli yatırımları yerinde gören topluluk, kentin kültürel değerleriyle de özel bir bayram yaşadı. Gemi gezisinin ardından rotasını Tarihi Yarımada'ya çeviren Genç Kuşak Topluluğu, Yerebatan Sarnıcı'nı, Ayasofya Camii'ni, Eminönü Meydanı'nı, Topkapı Sarayı'nı ve birçok tarihi yapıyı gezdi. Şehrin tarihini ve ilklerini öğrenen gençler mimari açıdan da yapıların özelliklerine dair bilgiler edindi.(DHA)
  FOTOĞRAFLI

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow