hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Uşak Belediyesi kuraklığa karşı çalışmalar yürütüyor

  Uşak Belediyesi kuraklığa karşı çalışmalar yürütüyor
  expand

  Uşak Belediyesi kuraklığa karşı çalışmalar yürütüyor

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  USAK / (DHA)-UŞAK Belediye Başkanı Mehmet Çakın, belediye meclis toplantısında susuzluk ve kuraklığa karşı yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. Çakın, "Biz gerekli tedbirleri DSİ ve hükümetimizle işbirliği içerisinde alıyoruz. Buradan tüm vatandaşlarımıza bir kez daha çağrıda bulunuyorum. Billboardlarımızda, sosyal medya paylaşımlarımızda bu konudaki çalışmalarımızı görebilirsiniz. Kaynakların etkin ve verimli kullanılması için vatandaşlarımızın da tasarruf konusunda gayret ve özen göstermesi son derece önemli" diye konuştu.

  Son yıllarda tüm dünyanın gündemine oturan susuzluk ve kuraklığa karşı Uşak Belediyesi çalışmalarını sürdürüyor. 1 Mart'ta gerçekleştirilen Uşak Belediye meclis toplantısında konuşan Belediye Başkanı Mehmet Çakın, susuzluğa karşı yaptıkları çalışmaları anlattı. Çakın, "Maalesef şehrimiz yeterli derecede yağış almıyor. Kuraklığa karşı tedbir almak için musluklardan akan suyun kesilmesini beklememek lazım. Bu konuda biz belediye olarak üzerimize düşen görevleri hızlı bir şekilde yerine getirmek için gayret gösterirken vatandaşlarımızın da su tasarrufu konusunda duyarlı olmaları gerekiyor. Göreve başladığımız günden bu güne kadar yaşanabilecek sıkıntılara karşı 55 yeni su kuyusu açmıştık fakat bunun kuraklığa karşı nihai bir çözüm olmadığının farkındayız. Ayrıca kazılan kuyularda dinamik su seviyeleri günden güne azalıyor ve enerji maliyetleri artıyor.  Özellikle aynı çanaklardan beslenen kuyular çökebiliyor. Bu anlamda tedbir amaçlı olarak bu yıl 8 kuyu kazmıştık. DSİ ile yapmış olduğumuz görüşmeler neticesinde İkisaray bölgesinden 4 tane daha DSİ'ye ait kuyuyu belediyemize devraldık. Bu kuyuları da sistemimize bağlamak için İzmir-Ankara yolunun altından yatay sondajla boruları geçirdik. İnşallah gerekli çalışmalar gerçekleştikten sonra bu sular da kullanılmaya başlanacak" dedi.

  'ÇALIŞMA 15 MART’TA BAŞLAYACAK'
  Gerek duyulması halinde Baltalı Göleti'nin baraja bağlanabileceğini belirten Çakın, "Bunun yanında bizim tek su kaynağımız olan Murat Dağı'nda iki tane membamız var. Küçükler Barajı'nda biriken sularımız ki barajın kapasitesi toplamda 12 milyon metreküp fakat dolup boşaldığını göze alırsak belki de yaklaşık 100 milyon metreküplük bir devirdaim söz konusu diyebiliriz. Fakat tarımsal sulama için de kullanılan bu barajdan sadece geçtiğimiz yıl 2,5 milyon metreküp su alabildik. Bunun yanında Çokrağan kaynağı bizim için büyük bir nimet ama aynı zamanda arkasını bilmediğimiz bir nimet. Yarın ne olacağını bilemediğimiz bir kaynak. Herhangi bir çökme durumunda kaybolup kaybolmayacağını bilemiyoruz. Biz bu bölgede dağın yukarısındaki suların batmadan baraja ulaşması için öncelikli olarak tespitini yapmış olduğumuz Darı Deresi bölgesinde DSİ ile yapılan protokol çerçevesinde kanaletlerle çalışma gerçekleştiriyoruz. Şuan mevsim koşulları nedeniyle durdurulan çalışma 15 Mart'ta tekrar başlayacak. İnşallah yakın zaman içerisinde bu kaynaktan takviye olarak baraja su gelecek. İkinci aşamada ise Boyguyan olarak adlandırdığımız dağın daha da yukarısına tekabül eden bir bölgeden su kaynağının baraja takviye olması ile ilgili de bir protokol imzaladık. Üçüncü olarak yine bölgenin yakınlarında aynı havzada olan Baltalı Göleti'nin oradan gerek duyulması halinde baraja bağlanması ile ilgili bir çalışmamız da var" ifadelerini kullandı.

  'TASARRUF DA ÇOK ÖNEMLİ'
  Sorkun Barajı’nın şehrin şebeke hattına bağlanacağını belirten Başkan Çakın, "Yağışları bir kenara koyarsak elimizde olan suyu da hareketlilik nedeniyle kaybetmemek veya kirlenme sorunuyla karşılaşmamak için gerek madencilik faaliyetlerine karşı tavrımızın sürmesi gerekse bölgenin koruma alanının genişletilmesi ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Bir başka kaynağımız ise yine Uşak'ın içme suyuna katkı sağlayacak olan Sorkun Barajı. Burada da çalışmalar devam ediyor. Çalışmalar tamamlandığında burası 1 milyon metreküplük bir su hacmine sahip olacak ve sular arıtmadan geçtikten sonra şehrin şebeke hattına bağlanacak. Biz gerekli tedbirleri DSİ ve hükümetimizle işbirliği içerisinde alıyoruz. Buradan tüm vatandaşlarımıza bir kez daha çağrıda bulunuyorum. Billboardlarımızda, sosyal medya paylaşımlarımızda bu konudaki çalışmalarımızı görebilirsiniz. Kaynakların etkin ve verimli kullanılması için vatandaşlarımızın da tasarruf konusunda gayret ve özen göstermesi son derece önemli" diye konuştu. Çakın ayrıca yaşanan depremden dolayı üzüntülerini dile getirirken Uşak Belediyesi'nin tüm olanaklarıyla deprem bölgesinde çalışmalar yürüttüğünü ifade etti.(DHA)
  FOTOĞRAFLI

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow