hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Van'da boşa akan dere suları, tarım arazileri için kullanılacak

  Vanda boşa akan dere suları, tarım arazileri için kullanılacak
  expand

  Van'da boşa akan dere suları, tarım arazileri için kullanılacak

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  VAN,(DHA)-VAN'ın Gürpınar ilçesinde, yıllardır boşa akan dere suları, Büyükşehir Belediyesi tarafından geliştirilen proje ile kanaldan tarım arazilerine ulaştırıldı.

  Van'ın kırsal alanlarında yürütülen çalışmalar çiftçilerin yüzünü güldürüyor. Van Büyükşehir Belediyesi, su kaynaklarını verimli kullanabilmek için yeni projelerini geliştirirken, Gürpınar ilçesine bağlı Çörekli Mahallesi'nde uzun yıllardır boşa akan ve verim alınamayan dere suyu kanala bağlanarak tarım arazilerine ulaştırıldı. 2 bent ve 3 yol geçidiyle 84 metre betonarme duvar ve 11 adet sel geçidinin yer aldığı 5 kilometre uzunluğundaki sulama kanalı, bölgede 150 hektar alanı suyla buluşturdu.

  Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Sinan Hakan ve Kırsal Hizmetler Dairesi Başkanı Yusuf Altun, yapılan çalışmaları yerinde takip etti. Kanalın mahalle halkı ve çiftçilere hayırlı olmasını temenni eden Başkan Danışmanı Sinan Hakan, yapılan çalışmalarla bölgede verimliliğin artacağını söyledi.

  Projede emeği geçenlere teşekkür eden, Mahalle Muhtarı Fahrettin Sönmez ise, tarımda üretime daha fazla yöneleceklerini vurguladı. Muhtar Sönmez, “Suyumuz olmadığı için çok zorluk çekiyorduk. Var olan dere suyu da arazilerimize ulaşmıyordu. Kanal toprak olduğundan ötürü 4-5 saat içinde suyumuz toprakta kayboluyordu. Bu yüzden de verim alamıyorduk. Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığına durumu bildirdik. Sağ olsunlar çalışmayı başlatıp, kısa sürede bizlere teslim ettiler. Şimdi yüzde 100 verimimiz artacak. Kanalla beraber bentler de yapıldı. Mahalle sakinleri adına emeği geçen herkese teşekkür ediyoruzö dedi.(DHA)
  FOTOĞRAFLI
   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow