Sporun Başkenti Mamak

Sporun Başkenti Mamak

SAĞLIKLI yeni nesillerin yetiştirilmesi adına spora dev yatırımlar yapan Mamak Belediyesi, elde ettiği başarılarla adından söz ettiriyor.

ANKARA,(DHA)-SAĞLIKLI yeni nesillerin yetiştirilmesi adına spora dev yatırımlar yapan Mamak Belediyesi, elde ettiği başarılarla adından söz ettiriyor. Kentsel dönüşüm ile bir yandan fiziki açıdan yenilenen Mamak, yapılan spor tesislerinde yetişen sporcularla da başarıdan başarıya koşuyor.
5 bin kişilik kapasiteye sahip Mamak Belediyesi Spor Salonu, yılın on iki ayı hizmet veren Mamak Yüzme Havuzu ve Spor Tesisi, 3 bin kişilik kapalı oturma alanına sahip Mamak Şehir Stadı, çok amaçlı sahaya sahip Başak Gençlik ve Spor Merkezi ile bir ilçe ölçeğinde yapılması ve hayata geçirilmesi çok zor olan dev projeleri hizmete sunan Mamak Belediyesi, bu komplekslerde yetiştirdiği gençlerle elde ettiği başarılarla sporun ve sporcunun kenti olma yolunda emin adımlarla ilerliyor.
BASKETTE İLKE İMZA ATTILAR
Bugüne kadar elde edilen sportif başarılarda ise başı basketbol çekiyor. Miniklerden A Takıma kadar her yaş kategorisinde takımı bulunan Mamak Belediyesi, tarihinde ilk defa katıldığı Türkiye Basketbol Ligi Federasyon Kupası müzesine koymayı başardı. A Takımın elde ettiği bu başarıyı ise  Mamak Belediyesi U-21 ve Genç Basketbol Takımı Ankara  Şampiyonluğu takip etti. Evinde 2 yıldır düzenlediği Mamak Belediyesi 15 Temmuz Şehitleri Turnuvası’nda da A Takım 1 turnuva şampiyonluğu ve 2'inciliği elde etti. İlçe genelinde yapılan turnuvalarda da boy gösteren Yeşil-Beyazlılar Galenos Cup 2'inciliği ve 9. Final Basketbol Turnuvası 4'üncülüğü de elinde bulunduruyor.
4 YILDA 45 MADALYA KAZANDILAR
2014 yılında faaliyete geçen, dünyada Türklerin tescilli tek Türk Savaş Sanatı olan Sayokan’da ise bugüne kadar 3 bin 2 yüz elli Mamaklı sporla tanıştı. Mamak Belediyesi Sayokan Topluluğu bünyesinde tamamen ücretsiz olarak eğitim alan sporculardan kemer sınavlarına katılan 1420 genç ise bir üst kemere yükseldi. 2015 yılında katıldığı Türkiye Şampiyonası’na damga vuran Sayokancılar 12 altın, 12 gümüş ve 21 bronz ile Mamak’ın gururu olmayı başardı. 
ŞAMPİYONLAR GEÇİDİ
2013 yılında faaliyete geçen Yeni Mamak Gençlik ve Spor Kulübü’de adını dünyaya duyuran bir sportif yapılanma olarak çalışmalarına devam ediyor.
Bugüne kadar Wushu yıldızlar kategorisinde dünya 2.’liği, boksta bayan yıldızlar kategorisinde Avrupa 2. ve 3'üncülüğü, yine boksta 4 Türkiye Şampiyonluğu, Kickboxta 2 Türkiye Sampiyonluğu, il bazında boksta 14 Ankara Şampiyonluğu, Tekwando’da 17 Ankara Şampiyonluğu elde etme başarısı gösterdi.
BAŞARIYA KULAÇ ATTILAR
2014 yılında kurulan Mamak Belediyesi Yüzme Takımı, 2 yılda Ankara Ligi Yüzme Müsabakalarında 84 madalya kazanarak başarıya kulaç attı. Anadolu Kupası Yıldızlar Ligi yarışlarında Ankara’yı temsil eden Mamak’ın başarılı kulaçları 200 m bireyselde karışık dördüncü, 100m kurbağalama da üçüncü, 4x100 serbest bayrak yarışında ikinci olarak ilçeyi başarı ile temsil ettiler.
2009 yılında göreve geldiğinde Mamak’ta sportif yatırımların yok denecek kadar az olduğunu kaydeden Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül, “Bugün Mamak, yapılan yatırımlarla sporun başkenti haline geldi. Eğer biz madde bağımlılığından, kötü alışkanlıklardan gençlerimizi uzaklaştırmak istiyorsak önce sporun tesisini oluşturmamız gerekiyor. İşte biz bu eksiklikleri gördük ve birçok tesisi ilçemize kazandırdık” dedi.
FOTOĞRAFLI

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS