Mitraclip yöntemiyle sağlığına kavuştu

Mitraclip yöntemiyle sağlığına kavuştu

ANTALYA'da, emekli Mahir Tosun (74), kalp kapak hastalıklarında yüksek risk altında olan hastalara uygulanan mitraclip (mandallama) yöntemiyle Medical Park Antalya Hastane Kompleksi'nde sağlığına kavuştu.

 

ANTALYA, (DHA) - ANTALYA'da, emekli Mahir Tosun (74), kalp kapak hastalıklarında yüksek risk altında olan hastalara uygulanan mitraclip (mandallama) yöntemiyle Medical Park Antalya Hastane Kompleksi'nde sağlığına kavuştu.

Alanya'da nefes darlığı ve halsizlik şikayetiyle Medical Park Antalya Hastane Kompleksi'ne giden Mahir Tosun'un ileri derecede mitral kapak kaçağı oldu tespit edildi. İleri derecede kalp yetmezliği olan Tosun'un ameliyatının yüksek riskli olduğuna karar veren doktorlar mandallama yöntemiyle tedavisine karar verdi. Kardiyoloji uzmanları Dr. Öğr. Üyesi İsmail Ateş ve Uzm. Dr. Zeynettin Kaya tarafında yapılan operasyonla sağlığına kavuşan Mahir Tosun, taburcu edildi.

Mitraclip ameliyatı olmadan önce üzerinde sürekli kendisini yorgun hissettiğini belirten Mahir Tosun, "Dizlerim tutmadığı için rahatça yürüyemiyor, gün içinde 100-150 metre ancak gidebiliyordum. Hastalığımın tedavisi için oğlumla araştırdığımızda İsmail Bey'le yollarımız kesişti. Alanya'da yaşıyoruz, ameliyat için Antalya'ya geldik. Bu süreç benim için çok güzel geçti, ne ağrı ne sızı çektim. Kendimi çok şükür iyi hissediyorum. Sağlığıma kavuştum" dedi.

İKİ GÜNDE TABURCU OLDU

Ekibiyle operasyonu gerçekleştiren Dr. Öğr. Üyesi İsmail Ateş ise Mahir Tosun'un yaklaşık 7 yıl önce bypass ameliyatı geçirdiğini söyledi. Ciddi solunum sıkıntısı şikayetiyle hastanın kendilerine başvurduğunu kaydeden Dr. Öğr. Üyesi İsmail Ateş, "Bu durum yaşam kalitesini oldukça olumsuz etkilemişti. Daha önce defalarca kalp yetmezliği ve akciğerde su toplanması nedeniyle yoğun bakımda yatan hastamıza yaptığımız tetkiklerde, kalp kapaklarındaki kaçak nedeniyle müdahale edilmesi gerektiğine karar verdik. Ancak hastanın ilerleyen yaşı ve geçmiş şikayetleri nedeniyle açık cerrahi uygulama şansı yoktu. Biz de mitraclip yöntemi ile kasıktan yarım santimlik küçük bir kesiden, 'perkutan' dediğimiz yöntemle, kalp kapağını tamir ettik. Hastamız öğlen ameliyata girdi ve iki gün gibi kısa bir sürede taburcu oldu. Bundan sonra yaşam kalitesi olumlu etkilenecek ve yorulmadan, rahatlıkla hareket edebilecek" dedi.

FOTOĞRAFLI

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS