Bitlis, 'Sokak Sağlıklaştırma' projesiyle tarihi kimliğine kavuşacak

Bitlis, 'Sokak Sağlıklaştırma' projesiyle tarihi kimliğine kavuşacak

BİTLİS'i tarihi kimliğine kavuşturması hedeflenen 'Sokak Sağlıklaştırma Projesi' kapsamındaki çalışmalar devam ediyor.

Özcan ÇİRİŞ-Ceren KURTYE/BİTLİS,(DHA)-BİTLİS'i tarihi kimliğine kavuşturması hedeflenen 'Sokak Sağlıklaştırma Projesi' kapsamındaki çalışmalar devam ediyor. Vali ve Belediye Başkan Vekili İsmail Ustaoğlu, proje sonunda kadim kent Bitlis'in, kimliğine kavuşacağını söyledi.


Valilik, Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA), İl Özel İdaresi, Bitlis Belediyesi ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nün ortaklaşa yürüttükleri 'Sokak Sağlıklaştırma Projesi’ çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Proje kapsamında Arifbey çarşısından başlanarak, Kazım Dirik Caddesi ve hal binasına kadar olan güzergahtaki 122 adet işyeri restore edilecek. Yaklaşık 4 milyon liraya mal olan proje yıl sonuna kadar tamamlanacak.

Bitlis Valisi ve Belediye Başkan Vekili Ustaoğlu, 'Sokak Sağlıklaştırma Projesi' ile Bitlis’in tarihi kimliğine kavuşacağını söyledi. 

Sinema yokuşu ve kent merkezindeki çalışmaları denetleyen Vali Ustaoğlu,türkülere ve destanlara konu olmuş tarihi sinema yokuşunda restorasyon çalışmalarının devam ettiğini belirterek şunları söyledi:

"Tarihi Sinema yokuşunun, kentin kadim kültüründe çok ayrı bir yeri var. Burayı DAP, Bitlis Belediyesi ve Bitlis Özel İdare ile ortaklaşa yapıyoruz. Burada kayalıkları, çelik ağlarla koruma altına alarak gereken tamirlerden sonra giydirmeleri yaptık. Bu güzergah üzerinde 300 metreyi bulan ihata duvarlarında yenileme çalışmaları yaptık. Üst yapıyı da bitirdikten sonra burayı hizmete açacağız. Bitlis, adeta açık hava müzesi. Buranın tarihi değerlerini belediye olarak vatandaşın hizmetine sunuyoruz. Bitlis kimlikli ve ruhu olan bir şehirdir. 600'ün üzerinde tescili tarihi eseri ile adeta açık hava müzesi olan bir ilimiz. Bu şehrin tarihi kimliğini ve dokusunu ortaya çıkarmak için çalışıyoruz."

FOTOĞRAFLI

 


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS