Başkan Dalgıç'tan tarihe destek

Başkan Dalgıç'tan tarihe destek

ÇEŞME Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, 'Alaçatı ve Çeşme Kale Koruma İmar Planları' ile tarihi evlerin koruma altına alınmasına öncülük ediyor.

ÇEŞME Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, 'Alaçatı ve Çeşme Kale Koruma İmar Planları' ile tarihi evlerin koruma altına alınmasına öncülük ediyor. Çeşme Belediyesi, tarihi mekanlara da yatırım yaparak günümüze kazandırıyor.


Büyükşehir yasasından önce belde olan Alaçatı'daki belediye başkanlığı döneminde, buradaki tarihi evleri koruma altına alan Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, simge haline gelen tarihi değirmenleri ve Alaçatı'nın merkezinde yer alan ve günümüzde cami olarak kullanılan eski kilisenin de restorasyonunu yaparak günümüze kazandırdı. Başkan Dalgıç, Çeşme Belediye Başkanı seçilmesinin ardından Çeşme Kalesi'nin arkasında kalan bölgenin 'Koruma İmar Planları'nı hazırlatıp onaylatarak, tarihi evlerin yok olmasını ve çarpık yapılaşmayı da engelledi. Çeşme merkezindeki tarihi hamamın ilk yapıldığı halinin ortaya çıkarılmasını ve 1 milyon 743 bin liraya restore edilmesini sağlayan Dalgıç, Çiftlik Mahallesi'ndeki harap durumda olan Rum Mezarlığı ve Kemik Odası'nın da belediye tarafından 330 bin liraya restorasyonunu yaptırarak, yok olmaktan kurtardı. Dalgıç, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından restorasyonu yapılan ancak henüz tamamlanamayan tarihi Osmanağa Konağı'nın Çeşme Belediyesi'nce tamamlanması ve belediyece değerlendirilmesi için de talepte bulundu. Ayrıca, Dalyan Mahallesi'ndeki günümüzde cami olarak kullanılan eski kilisenin de restorasyonu için proje hazırlanarak Koruma Kurulu'na sunuldu.


Çeşme Belediyesi, geçen yıl da, 7 İon kentinden birisi olan Erythrai'nin, Çayağzı bölgesindeki tarihi surlarının etrafını da temizleyerek ortaya çıkarmış ve surların arkeolojik planlarının yapılmasına yardımcı olmuştu. Çeşme Belediyesi, 2012 yılında ise, Çeşme Çarşısındaki tarihi Aya Haralambos Kilisesi'ni, o dönemdeki İl Özel İdaresi ile birlikte restore ettirerek günümüze kazandırmıştı.


Güneş ATAGÖZ / ÇEŞME (İzmir), (DHA)


FOTOĞRAFLI


ilgili haberler
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS