Urla 'Aracı Şehirler Dünya Forumu'nda anlatıldı

Urla 'Aracı Şehirler Dünya Forumu'nda anlatıldı

BİRLEŞMİŞ Kentler ve Yerel Yönetimler (UCGL) ile Fas'ın Şafşavan Belediyesi işbirliğiyle düzenlenen, 1.

BİRLEŞMİŞ Kentler ve Yerel Yönetimler (UCGL) ile Fas'ın Şafşavan Belediyesi işbirliğiyle düzenlenen, 1. Aracı Şehirler Dünya Forumu'nda Urla anlatıldı.


UCLG Dünya Teşkilatı bünyesindeki Dünya Aracı Şehirler Forumu, iki yılda bir düzenleyeceği toplantılar ile dünya üzerindeki tüm aracı şehirleri bir araya getirmeyi hedefliyor. İdeal kent ölçeği ve kırsal alanlar ile büyükşehirler arasında kurduğu bağlantı ile ön plana çıkan ve giderek artan sayıda nüfusa ev sahipliği yapan aracı şehirlerin bu sayede, ihtiyaçları ve perspektifleri doğrultusunda kendi gündemlerini oluşturmalarının teşvik edilmesi amaçlanıyor. Bu kapsamda Şafşavan Belediyesi'nin meclis salonunda gerçekleşen forumun ilk gününde, iklim değişikliği ve enerji için harekete geç sloganıyla 2008 yılında harekete geçen Belediye Başkanları Sözleşmesi oluşumunun konusu olan iklim değişikliği konuşuldu. Belediye Başkanları Sözleşmesiyle belediyeler iklim değişikliğine karşı güçlerini birleştirerek 2050 vizyonu için karbon salınımını yüzde 40 azaltmayı hedefliyor. Aracı şehirler olarak sürdürülebilir kalkınma hedefleri doğrultusunda iklim değişikliğine karşı planlama, politika oluşturma ve icraat konusunda fikir alışverişinde bulunuldu.


"EKOLOJİK YAŞAM GELECEĞİMİZ"


Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar da, Urla'nın mevcut durumunu tanıtım fimleri ve dokümanlar ile Dünya Forumu'na sundu. UCLG'nin geçmiş dönem genel sekreteri Josep Roig'in moderatörlüğünde ORU - Fogar Başkanı Abdessamad Sekkal ve Birleşmiş Milletler Proje Biriminden Erica Puspa ile sürdürülebilir kalkınma hedefleri kapsamında aracı şehirlerin daha iyi bir yaşam sağlaması tartışmasında Başkan Sibel Uyar, Urla'nın ekolojik yaşama saygılı bir kent olması vizyonunu katılımcılarla paylaştı. Uyar, "Bu konuda uluslararası örgütlerle etkili bir çalışma yapmamız kaçınılmaz. Bu anlaşayın sağlam bir temele oturmasının en önemli unsuru üretime dayalı bir toplum bilinci yaratmaktır. Ekolojik hayata uyum sağlama konusunda doğru uygulamalar yapabilmek için güvenilir datalara ihtiyacımız var. Urla olarak yerelden küresele giden çalışmaları önemsiyoruz. Tüketim toplumundan üretim toplumuna geçerken öz kimliğimizi koruyarak, kendi bilgi, beceri ve yeteneklerimizle değerlerimizi geliştirmeliyiz. Çevreye duyarlı bir yaşam için kırsalın yapısını bozmadan ve koruyarak refahı sağlayabiliriz" dedi.


Başkan Sibel Uyar toplantıda, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin hazırladığı Yarımada Sürdürülebilir Kalkınma Planı doğrultusunda bir İzmir Modeli oluşumunu da anlattı. Bu çerçevede Urla'nın öz değerlerinin korunduğunu vurgulayan Başkan Uyar, "Kentimiz için ön plana çıkan gastronomi turizmini önemsiyor ve bu yönte çalışmalar yapıyoruz. Çalışmalarımıza, sivil toplum kuruluşlarını, meclis üyelerimiz ve halkımız da katılarak aidiyet duygusu artırılıyor" diye konuştu.


Dünrya Forumu'nda öne çıkan konulardan birisi de iklim değişiklikleri oldu. Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar, iklim değişikliği sorunlarıyla mücadelenin yerel kaynaklarla yapılmasının mümkün olmadığını belirterek, "Bizler iklim değişikliği konusunda farkındalık yaratmaya çalışıyoruz ve bunu sürdürüyoruz. Şehirlerin kurumsal yapısı, iklim değişikliği ile mücadele için çok önemli. Bu konuda ekonomik ve uzman personel desteğine ihtiyacımız var" dedi.


ŞAFŞAVAN BELEDİYESİ İLE KARDEŞ KENT İMZASI


Dünya Aracı Kentler Forumu'na ev sahipliği yapan Şafşavan Belediyesi ile Urla Belediyesi kardeş şehir oldu. Şafşavan Belediye Başkanı Mohamed Sefiani ile Başkan Sibel Uyar'ın imzaladığı protokol ile iki kent aralarındaki iletişimi artıracak. Protokol ile belediyeler arasındaki bağlar güçlendirilecek, karşılıklı deneyim alışverişinde bulunulacak.


İZMİR, (DHA)


FOTOĞRAFLI


 


 


 


 


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS