Çocukları su kanallarından kurtaracak proje

Çocukları su kanallarından kurtaracak proje

MANİSA'da hayata geçirilen 'Kanalda Yüzme Havuzda Yüz' projesiyle, dezavantajlı mahallelerde yaşayan çocukların, Devlet Su İşleri (DSİ) kanalları ve göletlerinde yüzmeleri önlenecek.

MANİSA'da hayata geçirilen 'Kanalda Yüzme Havuzda Yüz' projesiyle, dezavantajlı mahallelerde yaşayan çocukların, Devlet Su İşleri (DSİ) kanalları ve göletlerinde yüzmeleri önlenecek.


Son günlerde DSİ sulama kanalları, gölet ve barajlarda yaşanan küçük yaştaki çocukların boğulma olaylarını göz önünde bulunduran Manisa Gençlik Spor İl Müdürlüğü, üzücü olayların tekrar yaşanmaması için 'Kanalda Yüzme Havuzda Yüz' projesini hayata geçirdi. Proje çerçevesinde Şehzadeler Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, Gençlik Spor Müdürü İl Müdürü Yunus Öztürk, Şehzadeler İlçe Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Ermiş, Şehzadeler Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürü Esin Ağırkaya, Yunusemre Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdür Vekili Tolgahan Gönültaş, Yunusemre İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Bayram Bülent Yıldırım arasında işbirliği protokolü imzalandı.


Proje hakkında bilgi veren Kaymakam Çorumluoğlu, Türkiye'nin çeşitli illerinde son aylarda boğulma vakalarının arttığına ve Manisa'da da geçtiğimiz yıllarda bu tür olayların yaşandığına dikkat çekti. Çorumluoğlu, özellikle yaz aylarında sıcaktan bunalan çocukların DSİ sulama kanalları ile göletleri serinlemek için tercih ettiğini, ancak yüzme bilmeyen çocuklarda boğulma vakalarının yaşandığını ifade etti.


Hayata geçirilen proje çerçevesinde hem Yunusemre hem de Şehzadeler ilçesinde çocukların kanallarda yüzmelerini engellemeyi hedeflediklerini belirten Kaymakam Çorumluoğlu, "Proje çerçevesinde iki ilçemizde sulama kanallarında yüzmeyi tercih eden 9-13 yaş arası toplam 160 çocuğumuzu tespit ettik. Tespit ettiğimiz bu çocuklarımıza Gençlik Spor İl Müdürlüğümüze bağlı Atatürk Olimpik Yüzme Havuzu'nda haftanın 4 günü 1.5 saat boyunca yüzme eğitimi verilecek. Otobüslerle bu çocuklarımız mahallelerinden alınacak ve havuza taşınacak. Uzmanlar eşliğinde 2 ay boyunca bu çocuklarımıza yüzme eğitimi vermiş olacağız. Böylece çocuklarımızı sulama kanallarından yüzmekten kurtarmış olacağız. Üzücü olaylarında yaşanmasının önüne geçmiş olacağız" diye konuştu.


İlker KILIÇASLAN / MANİSA, (DHA)


FOTOĞRAFLI


 


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS