Turgutlu'da kurtuluş coşkusu

Turgutlu'da kurtuluş coşkusu

MANİSA'nın Turgutlu ilçesinin düşman işgalinden kurtuluşunun 96'ıncı yıldönümü törenlerle kutlandı.

MANİSA'nın Turgutlu ilçesinin düşman işgalinden kurtuluşunun 96'ıncı yıldönümü törenlerle kutlandı.

15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Alanı'nda düzenlenen törene Turgutlu Kaymakamı Uğur Turan, CHP Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen, Turgutlu Garnizon Komutanı ve Askerlik Şubesi Başkanı Albay Kemal Peşternik, MHP'li Turgutlu Belediye Başkanı Turgay Şirin, Turgutlu İlçe Jandarma Komutanı Muhammet Evren, siyasi parti başkanları, daire müdürleri ve vatandaşlar katıldı. Atatürk büstüne çelenklerin sunulmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu. İstiklal Marşı okunduğu sırada törene katılanlar arasındaki vatandaşlardan 58 yaşındaki Seddar Bayar, aniden fenalaşıp, yere yığıldı. Baygınlık geçindiği belirlenen Bayar, 112 Acil Servis ekibinin ilk müdahelesinin ardından Turgutlu Devlet Hastanesi'ne kaldırılıp, tedaviye alındı.

İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Turgutlu Belediye Başkanı Turgay Şirin günün anlam önemini belirten konuşmayı yaptı. Başkan Şirin, "Bugün Büyük Türk Milleti'nin şanlı tarihi içerisinde ilçemizin gurur günü olan 7 Eylül. Bugün, bizleri Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün manevi varlığı önünde bir araya getiren; milli duruş ve vatanperverliğimizle, aynı heyecan ve gururla, düşman işgalinden kurtuluşumuzun 96. yıldönümünü kutlamanın mutluluğunu ve bir o kadar da gururunu yaşıyoruz. Vatanımız üzerinde çirkin ve hain hesaplar içerisinde olan düşmanların yenilginin acizliğiyle yakıp kül ettiği, acımasızca şehit ettiği hemşerilerimizin hissiyatlarıyla duygu dolu olduğumuz ancak her zor sınavımızdan sonra olduğu gibi Türkiye Cumhuriyeti değerleriyle parlayan, Manisa'nın en gözde ilçelerinden biri olan, Ege'nin Anadolu'ya açılan kapısı güzel memleketimiz Turgutlumuz'un düşman işgalinden kurtuluşunun yıldönümündeyiz. 1919'un 29 Mayıs'ında Yunan işgalcilerince esaret altına alınan, milletimizin evine, kültürüne, diline, dinine, canına kast edildiği topraklardayız bugün. Ağır koşullarla imzalanmış Mondros Anlaşması ile silahları elinden alınan ordumuzun; yorgun, yoksul ve perişan halkımızın savaşa sürüklendiği acı günlerin en derin hatıralarının yaşandığı yerdir Turgutlu. Müreffeh bir kazayken 600 yıllık kültürel birikiminin tamamını Yunan öfkesinin ateşine kurban vermiş acı, keder ve fedakarlık üçgeninde kurtarılan bu topraklar ki düşmanın her türlü zalimliği ile karşı karşıya kalmıştır. Yanmış, yıkılmış, üzerinden duman tüten bu topraklar çok şükür ki Muzaffer Türk Ordumuz'la fedakar halkımızın dünyada eşi benzeri olmayan azim ve mücadelesiyle en nihayetinde düşman işgalinden kurtarılmıştır. Bir kez daha; vatanımızı kurtaran, Cumhuriyetimizi kuran, bizlere çağdaşlık yolunu açan Başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü ve silah arkadaşlarını, ulusal Kurtuluş Savaşımız'da omuz omuza mücadele veren Turgutlumuz'un binlerce isimsiz kahramanını,  terör örgütüyle mücadelede ebediyete uğurladığımız kahraman askerlerimizi, güvenlik güçlerimizi ve sivil vatandaşlarımızı saygıyla, minnetle, şükranla anıyorum" dedi.

Başkan Şirin'in konuşmasının ardından Turgutlu Belediyesi Halk Oyunları ekibinin gösterilerini sunmasıyla tören sona erdi.

Doğan ÇİZMECİ / TURGUTLU (Manisa), (DHA)

FOTOĞRAFLI

ilgili haberler
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS