CHP'li Antmen TBMM'ye kanun teklifi verdi 

CHP'li Antmen TBMM'ye kanun teklifi verdi 

MERSİN'in CHP'li Milletvekili Alpay Antmen, engelli bireylere bakan kişilerin sosyal güvence altına alınmasının hayati önem arz ettiğini belirterek, "Engelli vatandaşlarımıza bakan kişilerin sigortasının devlet kaynağından karşılanması bu yolda bir adım olacaktır" dedi.

MERSİN, (DHA) - MERSİN'in CHP'li Milletvekili Alpay Antmen, engelli bireylere bakan kişilerin sosyal güvence altına alınmasının hayati önem arz ettiğini belirterek, "Engelli vatandaşlarımıza bakan kişilerin sigortasının devlet kaynağından karşılanması bu yolda bir adım olacaktır" dedi.
Antmen, Sosyal Hizmetler Kanunu İle Sosyal Sigortalar Ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'nda değişiklik yapılması için TBMM Başkanlığı'na teklif verdi. Engelli bireylere bakan kişilerin sigorta primlerinin kamu kaynaklarından karşılanmasını öngören teklife ilişkin açıklama yaptı. Antmen, "Engelli bireylere bakan kişilerin güvenceye alınması hayati önem arz etmektedir. Bunun için de hem engelli bireyin hayatı hem de ona hayatı kolaylaştıranların hayatının kalitesi ve güvencesi arttırılmalıdır. Engelli vatandaşlarımıza bakan kişilerin sigortasının devlet kaynağından karşılanması bu yolda bir adım olacaktır" diye konuştu.
Engelli bireye bakım hizmeti verenlerin sosyal bir görevi yerine getirdiğini kaydeden Antmen, şunları söyledi:
Engellilere yönelik hizmetler değerlendirildiğinde sosyal hizmet, günümüzün karmaşık ve sürekli değişen toplumunda vazgeçilemez bir unsur durumuna gelmektedir. Bu nedenle aile bireyi olsun ya da olmasın, engelli bireye evde ve dışarıda bakım hizmeti veren kişi aynı zamanda sosyal bir görevi de yerine getirmektedir. Anayasanın sosyal devlet ilkesi çerçevesinde; engelli vatandaşlara bakan aile üyesinin sigorta priminin devlet bütçesinden karşılanması hem ailenin sosyo-ekonomik durumunun korunmasında, hem de birçok yönden dezavantajlı durumda bulunan engelli bireylerin bakım, eğitim ve sağlık hizmetlerinin güçlendirilmesinin önünü açacaktır."

FOTOĞRAFLI

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS