Gazeteci Abidin Yağmur'un ilk öykü kitabı yayınlandı

Gazeteci Abidin Yağmur'un ilk öykü kitabı yayınlandı

MERSİN'de Gazeteci Abidin Yağmur'un ilk öykü kitabı 'Pazartesi' kitapçılardaki yerini aldı.

MERSİN, (DHA) - MERSİN'de Gazeteci Abidin Yağmur'un ilk öykü kitabı 'Pazartesi' kitapçılardaki yerini aldı.

Büyük kısmı Mersin'de geçen, günümüz toplumunda yalnızlaşmayı, ötekileşmeyi, işsizlik endişesini, acımazsızlığı ve şehir yaşamının koşturması içinde kayboluşu anlatan 14 öykünün yer aldığı kitap, okurlarına yeni bir pencere açıyor. Yayınlanmamış öykülerinden oluşan 'Pazartesi' adlı ilk kitabını okuyucuların beğenisine sunan Yağmur, aynı zamanda çarşamba günü saat 19.00'da Kültürhane'de söyleşi ve imza etkinliği de düzenleyecek.

Kuzgun Kitap'tan çıkan ve kapağını Mersin Üniversitesi'nden Mehmet Acar'ın tasarladığı 'Pazartesi', kitaba adını veren ve işsizlik sorununa farklı bir pencereden bakan öyküyle başlıyor. Kitapta yer alan 'Kaldırım', 'Kıyıda Bir Çıplak Adam', 'Kedi Maması', 'Caddedeki Ölü' öykülerinde de işsizlik, yalnızlık, ötekileşme temasını işleyen Yağmur, 'KET' adlı öyküsünde günümüzün toplumsal değer yargılarını mizahi bir dille eleştiriyor. Yağmur, 'Asker Parası', 'Eşeklikarınca', 'Patika', 'Dul Nevin', 'Öbür Çocuklar', '10 numara', 'Kasabada Unutulan', 'Gözlük' adlı öykülerinde de hızla büyüyen şehirlere, bu şehirlerin içinde giderek yabancılaşan insanlara, çocuk işçiliğine ve şiddete odaklanıyor.

Öykülerinde sıradan insanların, sıradan günlerini, sıradan saatlerini anlattığını, fantastik kurgular yerine, yalın gerçeği aktarmayı istediğini belirten Yağmur okurlarına, "Kahramanlar uzun boylu, atletik olur. Bizim kahramanlar belki kısa, belki biraz şişmanca. Kahramanlar acar olur, uyanık olur. Bizim kahramanlar belki kalender, belki biraz safça. Kahramanlar kafaya koyduğunu yapar, başarır. Bizim kahramanlar her işte yarım kalmıştır, belki biraz sakarca. Kahramanlar ellerini kollarını sallayarak mağrur yürür. Bizim kahramanlar elleri ceplerinde, dalgın yürür. Hikaye kahramanların hayatını anlatsak roman olurdu. Harbi kahramanların birer saatlerini, birer günlerini anlattık, hikaye oldu" satırlarıyla sesleniyor.


FOTOĞRAFLI


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS