Kursiyerlerden istiridye mantarı hasadı

Kursiyerlerden istiridye mantarı hasadı

– MERSİN’de Tarsus Belediye tesislerinde kurulan mantar atölyesinde istiridye mantarı hasadı gerçekleştirildi.

TARSUS(Mersin), (DHA) – MERSİN’de Tarsus Belediye tesislerinde kurulan mantar atölyesinde istiridye mantarı hasadı gerçekleştirildi.

Tarsus Belediyesi ve Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü tarafından düzenlenen kültür mantarı yetiştiriciliği kursunda istiridye mantarında 5’nci hasat yapıldı. Mantar Atölyesi'ndeki hasadı, Belediye Meclis Üyesi Ali Şimşek, kurs eğitmeni Sibel Güvençli ve kursiyerler birlikte yaptı.

Yerel yönetim olarak ihtiyacı olan vatandaşların iş sahibi olmalarını sağladıklarını belirten Belediye Başkanı Şevket Can, "Belediyemiz ve Halk Eğitim Merkezi işbirliğiyle her yıl ortalama 5 kurs açıyoruz. Belediye tesisinde bulunan mantar atölyesinde eğitmen Sibel Güvençli eğitmenliğinde kursiyerler mantar yetiştirme tekniğini uygulamalı olarak öğrenmeleri sağlanıyor. Kurslardan ücretsiz yararlanan kursiyerler, 82 saatlik eğitimden sonra meslek öğreniyorlar. Kurs sonunda başarılı olan kursiyerlere Milli Eğitim onaylı sertifika veriyoruz" dedi.

Kursa katılan vatandaşların hem meslek öğrendiğini, hem de ekonomilerine katkı sağladığını ifade eden Başkan Can, "Kursumuzu başarıyla bitirip Mersin, Adana, Anamur ve Tarsus’ta aktif olarak mantar yetiştiriciliği yapmakta olan üreticilerimiz bulunmaktadır. Mantar yetiştiriciliği kursu tüm yıl boyunca başvuru kabul etmekte olup, Vatandaşlarımız Tarsus Belediyesi Meslek Edindirme Merkezinden, 0324 627 00 23 no’lu irtibat hattından ve Halk Eğitim Merkezinden gerekli bilgileri alarak başvuru yapabilirler. Kurslarını başarıyla tamamlayan hemşerilerimize başarılarının devamını diliyorum" diye konuştu.

İstiridye mantarı, anemi hastalığını engelleyici, anti bakteriyel olması, besin değerinin yüksek olması, bağışıklık sistemini güçlendirmesi, kabızlık önleyici etkisinin olması, yüksek tansiyonu düşürücü özelliğinin olması ve kolesterol dengeleyici özellikleriyle sağlık açısından çok yararlı olduğu biliniyor.


FOTOĞRAFLI


ilgili haberler
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS