Niğde’de hastalara diyabet eğitimi verildi

Niğde’de hastalara diyabet eğitimi verildi

NİĞDE Ömer Halisdemir Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne açılan diyabet okulunda  hastalara diyabet eğitimi verildi.

Ali KADI/NİĞDE,(DHA)-NİĞDE Ömer Halisdemir Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne açılan diyabet okulunda  hastalara diyabet eğitimi verildi.

'Diyabet Okulu' adı altında açılan eğitimlerde konuşan İç Hastalıkları Dahiliye Uzmanı Dr. Halil Cansun Kılınç, diyabet dünyada ve ülkemizde çok sık görülen ve hayat boyu devam eden bir hastalık olduğunu belirterek, "Dengeli ve düzenli beslenme ayrıca egzersiz ile önlenebilir ya da geciktirilebilir" dedi. Kılınç, "Diyabet eğitimi diyabetli bireylerin diyabeti, diyabetin yaşamları üzerindeki etkilerini ve davranışlarını nasıl değiştireceklerini ayrıntılı bir şekilde kavramalarını sağlar. Eğitimin sürekliliği ve bilginin güncellenmesi gerekir. Eğitim, diyabet bakımının temel taşıdır. Çünkü diyabetlilerin günlük durumlarını yönetebilmeleri diyabet tedavisinde en önemli özelliktir. Araştırma sonuçlarına baktığımızda, diyabette hasta eğitimi olmadığı zaman, diyabete bağlı gelişen hastalıkların dört kat daha fazla ortaya çıktığını göstermektedir" diye konuştu.

Hastane Yöneticisi Dr. Öğretim  Üyesi Bilal Günaydın ise "Diyabet okulu tüm diyabetlilere hastalıklarını nasıl yöneteceklerini, tedavi yöntemlerini, beslenme, egzersiz, psikolojik uyum süreci vb. konularda rehber olmak amacıyla alanında uzman kişiler tarafından verilmektedir. Diyabet Okulu eğitimlerimizde İç hastalıkları uzmanımız, diyabet eğitim hemşiresi, diyetisyen ve psikolog olmak üzere her konu ayrıntılı bir biçimde konunun uzmanları tarafından anlatılmaktadır. Diyabet hastalarımız diyabet hemşirelerimize başvurarak her ayın ilk haftası diyabet hemşirelerinin belirlediği tarih ve istedikleri zaman diyabet okulumuza başvurabilirler" şeklinde konuştu.​ Eğitimin ardından eğitime katılan  hastalara diyabet okulu eğitim belgesi verildi.

FOTOĞRAFLI

 

ilgili haberler
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS