Suşehri ilçesinde Kösedağ Savaşı şehitleri anıldı

Suşehri ilçesinde Kösedağ Savaşı şehitleri anıldı

SİVAS'ın Suşehri ilçesinde, Anadolu Selçukluları ile Moğollar arasında 1243 yılındaki Kösedağ Savaşı'nda şehit düşenler, savaşın yapıldığı Kösedağ'da dualarla anıldı.

Bülent TATLI/SUŞEHRİ(Sivas), (DHA)-SİVAS'ın Suşehri ilçesinde, Anadolu Selçukluları ile Moğollar arasında 1243 yılındaki Kösedağ Savaşı'nda şehit düşenler, savaşın yapıldığı Kösedağ'da dualarla anıldı.

    Çataloluk Köyü Muhtarlığı ve Çataloluk Köyü Derneğince Haklıyurt Yaylası'nda, Aksu Köyü Derneği ve muhtarlığınca da Sakaröküz mevkisinde iki ayrı anma programı düzenlendi. Haklıyurt Yaylasındaki programda Kur'an-ı Kerim okundu, savaşta şehit düşen Anadolu Selçuklu komutanlarından Köse Süleyman'ın türbesi ziyaret edildi.Etkinliğe katılan Suşehri Kaymakamı Ender Faruk Uzunoğlu, "2 yıl önce de 15 Temmuz olayı yaşandı. Bu olayda 251 şehidimiz oldu ama Türk milleti her zaman ayakta durmayı bildi. İşte burada da Kösedağ Savaşı'nda da böyle bir acı olay yaşandı. Fakat bu millet o zaman da ayağa kalktı. O dönemde Osmanlı'yı kurduk, sonra da Türkiye Cumhuriyeti'ni kurduk. Çok şükür halen Türk milleti olarak da ayaktayız. Milletimiz var olsun, devletimiz sağolsun." diye konuştu.


FOTOĞRAFLI


ilgili haberler
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS