Yazar Süleyman Beledioğlu'ndan öğrencilere uyarı

Yazar Süleyman Beledioğlu'ndan öğrencilere uyarı

SİVAS'ta 7'nci Kitap Günlerine katılan Eğitim Uzmanı Yazar Süleyman Beledioğlu, "Aileler Çocuklarının Başarısına Nasıl Katkıda Bulunur" konulu söyleşiye katıldı.

Hakan KALELİ/SİVAS, (DHA)- SİVAS'ta 7'nci Kitap Günlerine katılan Eğitim Uzmanı Yazar Süleyman Beledioğlu, "Aileler Çocuklarının Başarısına Nasıl Katkıda Bulunur" konulu söyleşiye katıldı. Belediyeoğlu öğrencilere stres ve kaygı konusunda uyarılarda bulundu.

Sivas'ta bu yıl 7'ncisi düzenlenen Kitap Günleri devam ediyor. Kitap Günleri kapsamında Eğitim Uzmanı Yazar Süleyman Beledioğlu "Aileler Çocuklarının Başarısına Nasıl Katkıda Bulunur" konulu söyleşiye katıldı. Belediyeoğlu burada öğrencilere stres ve kaygı konusunda önemli bilgiler verdi. Eğitim Uzmanı Yazar Beledioğlu, ailelerin demokratik olması gerektiğine değinerek, “Demokratik anne babalar şimdi demokratik deyince dikkat ediyor musunuz uluslararası bir çalışma. Diyor ki destekleyici, sıcak ve kurallıdırlar. Demokrasinin içinde kural vardır. Dikkat edin çocuklarına sınır koymakta hiç tereddüt etmezler demokratik anne ve babalar güç yerine sevecen yaklaşımla baskı yerine destek olmayı kullanırlar. Kontrollü bir şekilde çocuğun özgürce karar almasını desteklerler ezici olmadan kuralı boğucu olmadan denetlemeyi koyarlar. Sonuçta yani kurallara dayalı demokratik tutumda demokratik yöntem çocuğun başarılı ve çalışkan olmasını sağlar. Ama ne demokratik yöntem kural koyacaksınız ve takip edecekseniz. Çocuklar daha güvenli, dengeli ve azimli olur akrın baskısından daha az etkilenirler madde ve alkol kullanımından uzak dururlar suç işleme eğilimleri düşüktür stresle daha rahat baş ederler" dedi.

"STRESE PRİM VERMEYİN"

Öğrencilerdeki sınav kaygısı ve strese dikkat çeken Eğitim uzmanı yazar Beledioğlu sözlerini şu şekilde sürdürdü; "Sınav stresi dediğiniz olgu özünde alında akademik seviyenizle ilgilidir. Değerli anne babalar sınav stresi aslında bir sektördür Türkiye’de çocuk iki tane soruyu çözemediyse stresten çözemedi ve çocukların üzerinde korkunç bir baskı var. Çocuklar arkadaşları ile yarışıyor işte çok çalışıyorlar işte o yaptıkları çok çalışmanın sonucunda da istedikleri başarıyı elde edemedikleri zaman bu defa ben stresten yapamadım diyor. Salondaki her bir öğrencimiz çocuklar yapamadığınız soruları strese ve dikkat eksikliğine bağlamadığınız gün gerçekten başarı için çok önemli bir karar almış olacaksınız.  Şimdi bugün Türkiye de mesleği öğretmenlik olmayan bir kişi öğrenciler üzerinde hiçbir araştırma yapmamış bir kişi öğrencinin stresini nereden biliyor olabilir acaba? Bilmez. Neye göre cevaplıyor peki genel hayatın içindeki stresle ilgili bilgilerini şırıngayla size enjekte ediyor. Size konulan stres tanılarının yüzde 98’i yanlıştır. Anne babalar çocuklarınızı oradan oraya insanların omuzlarında ki apoletlerine bakarak sürüklemeyin. Bakın insanların kendi alanıyla alakalı coğrafya öğretin. Unvanı ne olursa olsun profesör bilmem kim ama kendi alanının profesörü. Eğitim farklı bir alandır. Biz bunun mücadelesini inanılmaz derecede yıllardır veriyoruz. Türkiye de stres holding kurulmuştur onun üzerinden inanılmaz rant dönüyor ve çocuklar o çarkın içinde değirmen gibi öğütülüyor ve yazık oluyor bu nesile. Sevgili gençler kurban olayım strese prim vermeyin. Bakın bu stres neden 32 tane soruya sözünü geçiremiyor. Demin duydunuz 1 milyon 700 bini aşan bir rakamda öğrenciye ben sunum yaptım geçen 22 yılda ve orada 800 bine yakın öğrenciye şu soruyu sordum. Neden 32 tane çözdüğünüz soruya stres sözünü geçiremedi de strese rağmen doğru yaptınız dediğimde onlar bildiğimiz yerden geldi diyor. Çocuklar bildiğiniz yerden gelince stres olmuyorsanız o zaman bilmekten başka çareniz yok ki. Sevgili öğrenciler çözemediğimiz 8 tane sorunun konusuna evde bire kez daha çalışın bunun başka yolu yok çocuklar." dedi. 
 
"STRESLE BAŞ ETMEK İÇİN DÜZENLİ UYUYUN"
Sınav dönemlerinde ailelerin yanlış davranışlarına da değinen Beledioğlu, “Türkiye’de sınav yaklaştı az uyu derler öğrenciye, kim bunu söyler çok güvendiği öğretmenler söyler. Tıp bilimi ne diyor peki; yeterince uyumazsan stresi yönetemezsin diyor. Anne, Babalar lütfen sınav yaklaştı, az uyu diyenlerden çocuğunuzu koruyun ne olursunuz. Bunu söyleyen adam cahildir bunu söyleyen bir kişi. Bir kez daha hatırlatıyorum tıp ne diyor; Stresle baş etmenin sınavdan önceki haftalarda en önemli unsuru düzenli uyuyacaksınız, sağlıklı besleneceksiniz. Düzenli uyumadan kastı ne gençler her gün aynı saatte yatıp aynı saatte kalkacaksınız.  Söyleşi sonunda Beledioğlu'na hediyeleri takdim edildi. Beledioğlu daha sonra okurlarının kitaplarını imzaladı.

FOTOĞRAFLI

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS